Webbfråga

Jourläkare i Kronoberg protesterar mot att de snart måste bädda sina sängar själva. Har läkare för många sidouppgifter?

Jourläkare i Kronoberg protesterar mot att de snart måste bädda sina sängar själva. Har läkare för många sidouppgifter?
Ja
Nej
Vet inte
comp_000044f6aa10_000000003f_2477
Laddar...
Ställning

Elektrod i hjärnan ledde till minskade tvångssyndrom

2008-11-13Ett kirurgiskt ingrepp kan minska symtomen av svåra tvångssyndrom, men metoden medför också allvarliga risker, visar en ny studie. 

Elektrostimulering i hjärnan används i vissa fall vid Parkinsons sjukdom. Det är den lilla kärnan nucleus subthalamicus, belägen i mitthjärnans nedre del, som stimuleras med hjälp av elektroder.

Nu har franska forskare utvärderat metoden i en mindre grupp patienter med allvarliga tvångssyndrom. Studien publiceras i dag i den medicinska tidskriften New England Journal of Medicine.

I studien ingick 16 patienter som alla hade svåra och ihållande symtom trots behandling med både läkemedel och kognitiv beteendeterapi. Svårigheten av patienternas symtom uppskattades med hjälp av skalan Y-BOCS som står för Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale.

Vid inklusion hade försöksdeltagarna i snitt 30 av 40 på skalan. Lägre poäng indikerar mindre svåra symtom.

Läkarna opererade in en elektrod i subthalamicuskärnan hos samtliga patienter. För åtta av patienterna aktiverades elektroden i tre månader, medan den inte aktiverades för de övriga åtta.

Efter en månads paus aktiverades elektroden för de patienter som tidigare haft elektroden inaktiverad och vice versa.

Graden av tvångssyndrom visade sig reduceras signifikant när patienterna behandlades med elektrostimulering. Poängen på skalan Y-BOCS sjönk till 19 i snitt, vilket är inom intervallet för måttligt tvångssyndrom. Före studien hade samtliga deltagare svåra tvångssyndrom.

I studien förekom flera svåra biverkningar, bland annat ett fall av hjärnblödning och två infektioner. Sammantaget förekom 15 mycket allvarliga biverkningar och 23 mindre allvarliga biverkningar.

Slutsatsen är enligt forskarna att stimulering av den subthalamiska kärnan kan minska symtom vid svåra fall av tvångssyndrom, men att ingreppet också är förknippat med en avsevärd risk för allvarliga biverkningar.

Skriv kommentar

Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.

Skriv en kommentar

Skriv signatur:

Psykiatri

 

Jobb

To overenskomstansatte overlæger ved Patologisk Institut
 
Välkommen att arbeta för Prime Doctor
Prime Doctor 
Socialstyrelsen söker UTREDARE som ska arbeta med patientsäkerhet
Socialstyrelsen, Stockholm 
Affärsutvecklare
Proxima Primärvård AB 
Specialeansvarlig overlæge
Regionshospitalet Viborg, Skive Reumatologisk afsnit, Medicinsk afdeling 
Hudläkare
Nacka Närsjukhus Proxima AB 
Specialistläkare i allmän kirurgi
Proxima Specialistvård i Motala  
Specialist i allmänmedicin
Proxima AB, Nykvarns Vårdcentral 
Ögonläkare
Proxima AB, Nacka 
Läkare
Tungelsta hälsan 
Specialist inom psykiatri
Landstinget i Värmland 
Jobb från
dagenssjukskoterska.se
Sjuksköterskor som gärna väljer både pest och kolera
Läkare utan gränser 
Operationssjuksköterskor
Astrid Lindgrens Barnsjukhus,Barnoperation i Solna 
Sjuksköterska till stiftelsen Mälargården Rehab center
Sigtuna 
Vårdenhetschef
Kullbergska sjukhuset i Katrineholm 
Operationssjuksköterska vikariat
Proxima AB 
Chefsjuksköterska
Ersta Diakoni, IVA/postoperativa avdelningen  
Sjuksköterskor
Ersta diakoni, Ersta Barnhospice  
Sjuksköterska
Kirurgiska Mottagningen, Göteborg 
Sjuksköterskor
All vård AB