Leverans av drygt en halv miljon vaccindoser försenad
2009-11-22En leverans med drygt en halv miljon doser mot svininfluensan är försenad. Det riskerar att krångla till det för landstingen.
Läs även:
Om några dagar ska 460 000 nya doser med influensa A(H1N1) komma till Sverige från tillverkaren Glaxo Smithkline. Men leveransen därefter, på mer än en halv miljon doser, är försenad, rapporterar Sveriges Radios Ekoredaktion.
På Sveriges Kommuner och Landsting kallar Göran Stiernstedt, chef för avdelningen för vård och omsorg, förseningen för olycklig.
– Det stör planeringen och åstadkommer naturligtvis irritation, både hos dem som vaccinerar och hos allmänheten, eftersom efterfrågan fortfarande är betydligt större än tillgången, säger han till Ekot.
En kartläggning som Dagens Medicins papperstidning presenterade i veckan, visade att landstingen såg just tillgången på vaccin som det som var problematiskt med massvaccinationen. Nu kan tempot åter mattas.
Enligt Ekot uppger vaccintillverkaren att en kvalitetskontroll av vaccinet har tagit längre tid än väntat och att det är skälet till förseningen.
Skriv kommentar
Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.Kommentarer
Var det inte likafullt influensa
Anmäl kommentar
Skönt! Då kanske det blir lite lugnare på våra akutmottagningar. I går handlade säker 50% av besöken om folk som fått influensa av vaccinationen och ont i armen. Men ytterst få influensafall..
Anmäl kommentar
Då börjar man undra är detta ok utifrån det avtal man slutit. Kompensation - lägre pris börjar jag fundera på i alla fall...
Anmäl kommentar