Webbfråga

Socialstyrelsen har presenterat sina nya riktlinjer för behandling av ångest och depression. Är det rätt att öka användningen av KBT?

Socialstyrelsen har presenterat sina nya riktlinjer för behandling av ångest och depression. Är det rätt att öka användningen av KBT?
Ja
Nej
Vet inte
comp_000044f6aa10_000000003f_2477
Laddar...
Ställning

Missnöjda sjukhusanställda kan slippa extra helgarbete

2010-02-08Personalen på Skånes universitetssjukhus i Malmö slutar efter att ha fått fler helgpass. Nu kan de nya arbetstiderna försvinna.

För drygt två månader sedan införde dåvarande Universitetssjukhuset Mas i Malmö arbete varannan helg för sjuksköterskor och undersköterskor. Tanken var att besparingsåtgärden skulle utvärderas i maj, enligt Skånes universitetssjukhus hemsida.

Nu ser det ut som att de nya arbetstiderna kan försvinna tidigare än så. Sjukhusledningen är rädd för att förlora sin personal.

– Vi får signaler om ett missnöje, och vi får signaler om vissa bemanningsproblem. Då måste vi ta reda på vad det beror på, säger Lisbeth Hedenus, personalchef på Skånes universitetssjukhus, till Sveriges Radio Malmö.

Just nu görs en inventering som ska visa vilka avdelningar som är drabbade. Följden kan bli att klinikerna får rätt att återgå till sina tidigare scheman, enligt sjukhusets hemsida. Villkoret är att motsvarande summa pengar sparas på annat håll.

Skriv kommentar

Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Postad av: Joe Hill, 10:36, 11 februari 2010  

Givetvis, jag var ganska ironisk. Som sjuksköterska inom region skåne sedan snart tre år, samt fackligt aktiv börjar jag dock bli väldigt van vid anlitandet av konsulter som ändå ger det självklara svaret.... Region Skåne är troligen sveriges sämsta arbetsgivare.

Anmäl kommentar

Postad av: Helen SSK västernorrland, 10:15, 11 februari 2010  

Ingen vill väl arbeta fler helger det innebär om man arbetar varannan helg att man bara har 2 dagars ledighet varannan vecka och vilken annan grupp är nöjd med det =ingen. Svar till "personal som tänker" Inte borde det väl vara vårdförbundet som ska räkna på vad det kostar. Det är väl sjukhusledningens uppgift. Det är inte vårdförbundet som bestämmer arbetstider utan arbetsledningen. Lägg inte arbetsgivarens ansvar på ett fackförbund, som för övrigt är alla vi medlemmar.
Svar till "Joe Hill" - jag ser rött när man pratar om konsulter (ingen förståenlse för verksamheten men åtgärder blir gjorda OCH bra betalt tar dessa konsulter så budgeten blir ännu snävare)

Anmäl kommentar

Postad av: Joe Hill, 07:33, 11 februari 2010  

Det kanske skulle anställas en konsult som kan utreda om det var en bra besparingsåtgärd?

Anmäl kommentar

Postad av: personal som tänker, 18:08, 10 februari 2010  

Vad hade de väntat sig ? Var det så svårt att räkna ut att sjuksköterskor säger upp sig när de får försämrade arbetsvillkor? Vad kostar det att rekrytera tex en ny IVA-sköterska/ Narkossköterska/Barnmorska? Annonser 30.000, introduktion 30 000, högre lön (det får de flesta nyanställda), mentorkostnad, dubbelbemanning för nyanställda på natt pass 30 000.Ofta behövs hyrpersonal i övergången- kostnad 70 000per månad. Kostnad blir lätt 100 000 -200 0000 kr för att rekrytera ny specialistsköterska. Dessutom minskar effektiviteten. Även om nya medarbetare är duktiga måste de bli varma  i kläderna och lära känna sin avdelning ( det tar några månader) innan de blir lika effektiva som "gammal personal" på avdenlningen. Vårdförbundet borde räkna ut vad det kostar sjuhuset om 10 sjuksköterskor slutar!

Anmäl kommentar

Postad av: Andreas Blogg, 18:13, 8 februari 2010  

Hur smart behöver man vara för att förutse att missnöjet ökar om man tvingas jobba mer och sämre tider för samma (urusla) lön!?

xtracareblogg.se

Anmäl kommentar

PÅ JOBBET

NYHETER

 

LEDARSKAP

 

SJUKSKÖTERSKA

 

UTBILDNING & KARRIÄR

 

LÖNER

 

ARBETSRÄTT

 

RELATIONER

Artiklar

Jobb

Två specialistläkare/ överläkare (LUS)
Skånes universitetssjukhus, Hematologiska kliniken  
Två tjänster forskningsläkare
Akademiska sjukhuset Center of Excellence Inflammation 
Opererande gynekolog, överläkare/ specialistläkare
Kvinnokliniken, Mora lasarett 
Allmänläkare
Munkfors och Ekshärads vårdcentraler 
2 st överläkare i kirurgi
Kirurgkliniken, Mora lasarett 

AT-tjänster

Välkommen till Landstinget Västernorrland
Sundsvall- Härnösand, Sollefteå sjukhus, Örnsköldsviks sjukhus, Primärvården Västernorrland 
Sök AT i Norrbotten
Kiruna, Gällivare, Kalix, Sunderbyn, Piteå 
Vi söker 25 AT-läkare med tillträde hösten 2010
21 månader • Avesta 3 block • Falun 10 block • Ludvika 4 block • Mora 8 block 

Jobb för sjuksköterskor

Sjuksköterska
Mälarsjukhuset, Medicinkliniken, Medicinmottagningen  
Vårdenhetschef
Anestesikliniken, Mälarsjukhuset i Eskilstuna och Kullbergska sjukhuset i Katrineholm  
Sjuksköterska
Ersta Sjukhus, Anestesikliniken Postop/IVA 
Avdelningschef
Universitetssjukhuset Örebro, Öron- , näs- och halskliniken 
Vårdutvecklare två tjänster
Sjukhuset i Varberg 
Entusiastisk verksamhets-  utvecklare
Oskarshamns sjukhus 
Vi söker er som vill leda Sveriges första barnhospice
Ersta Diakoni, Nacka  
Två röntgensjuksköterskor
Röntgenkliniken, Hälso- och sjukvårdsförvaltningen, Gotlands kommun 
Sjuksköterskor
Oskarshamns sjukhus, diagnostik Radiologi 
Längtar du efter något nytt?
Nurse Partner 
Diagnos- sjuksköterska
Neurologiskt Handikappades Riksförbund 
Laboratoriechef
Landstinget i Östergötland, GMP- laboratoriet (Good Manufacturing Practice) 
Vi söker sjuksköterskor som vill leva ett rikare liv:-)
Dedicare 
Nu söker vi sjuksköterskor som vill dra väster ut:-)
Dedicare 
Sommarjobba på Gotland!
Gotlands kommun