Webbfråga

Socialstyrelsen har presenterat sina nya riktlinjer för behandling av ångest och depression. Är det rätt att öka användningen av KBT?

Socialstyrelsen har presenterat sina nya riktlinjer för behandling av ångest och depression. Är det rätt att öka användningen av KBT?
Ja
Nej
Vet inte
comp_000044f6aa10_000000003f_2477
Laddar...
Ställning

Sjuksköterska inför rätta för anmälan om felaktig vård

2010-02-09En sjuksköterska i Texas riskerar att hamna i fängelse. Anledning: Hon anmälde en läkare som hon ansåg ha gett felaktig vård, skriver New York Times.

När sjuksköterskan Anne Mitchell skrev brevet slog det henne att hon kunde förlora jobbet. Därför undertecknade hon det inte.

Men hon kunde inte föreställa sig att hon skulle åtalas och riskera tio års fängelse för att ha informerat om en läkare som hon vid flera tillfällen ansåg ha gett felaktig vård.

Enligt New York Times har åklagaren sagt sig kunna bevisa att sjuksköterskan har velat skada läkarens rykte.

Sjuksköterskan å andra sidan säger att det är hennes professionella plikt att skydda patienter från ett mönster av ordinationer och kirurgiska tillvägagångssätt som är olämpliga.

– Sjukhuset behövde fatta ett beslut angående läkaren. Man får ingen andra chans när det gäller att rädda någons liv, säger hon till New York Times.

I väntan på rättegången är sjuksköterskan utan jobb. Den nationella sjuksköterskeföreningen i USA har kallat åtalet en skandal och har samlat in 40 000 dollar till försvaret.

Skriv kommentar

Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Postad av: den vise mannen, 15:54, 11 februari 2010  

Jag håller med Dr No. Jag har personligen varit med om när ssk klivit långt över gränser. Ett fall var när en ssk tyckte min mor saknade livsvilja och ville inte sätta dropp på kvällen som var ord. v.b. Därtill rapporterade hon till e.m. ronden ett betydligt högre vätskeintag än som var fallet. Ett häftigt gräl utspelades med mig ang. den uppgiven vätskemängd. Då ringde hon bakjour och ljög om att min mor endast behövde 400 ml vätska dagligen, så hon fick till att dropp skulle sättas men stoppas efter 400 ml, detta för en pat. som var i desperat behov av dropp pga inf. samt stigande krea (ingen hjärtsvikt). Då jag blev "galen" när jag hörde detta, kontaktade hon ånyo bakjouren som ord. sedvanligt dropp 1000 ml. PGA prestige förlusten, satte ssk droppet på högsta hastigheten med avsikt att det går subkutant eller att svikt symptom skulle uppträda. Jag själv sänkte dropphastigheten i flera omgångar samt satt kvar hela natten "ifall".
Räkna lugnt med att jag polisanmäler ssk för för försök till grovmisshandel, alt framkallande av fara, alt grovt tjänstefel.
Lås in ssk som vill leka miniläkare. En ssk kan inte på fullt allvar fatta beslut om begränsad behandling utan att vare sig diskutera med öl än mindre med anhörig.
Tack vare mig, överlevde min mor denna pers och kunde sedermera skrivas ut och levde i ytterligare ett år!

Anmäl kommentar

Postad av: Sjuksköterska med helhetssyn, 09:53, 11 februari 2010  

Även denna diskussion, Dr No, bevisar att sjukvården fortfarande är en värld som inte släppt hierarkitänkandet! Hur vore det om du hospiterade med en sjuksköterska!! Du anar inte vad du skulle lära dig om saker du inte har en aning om!!! Antingen är du sjuksköterska i botten och en okunnig sådan (för det finns såna med)eller så har du fördomar!!!
Är inte gott bemötande ett mantra som vi alla ska ha mot varandra i livet, även läkare? För vem är du utan din läkarklädsel? Medicinskt motiverade utredningar/behandlingar och gott bemötande; det ena utesluter väl inte det andra, eller??

Anmäl kommentar

Postad av: ssk, 22:33, 10 februari 2010  

oj oj, vad bitter du verkar vara Dr. No. Jag är helt övertygad om att sjuksköterskor och övrig personal har den "medicinska kompetensen". Har aldrig varit med om att sjuksköterskor springer runt och anmäler läkare hit och dit i tid och otid. Därför misstänker jag att kanske problemet ligger hos dig? Det finns slarviga sjuksköterskor och det finns slarviga läkare. Ditt sätt att tänka DR. No för tankarna till en svunnen tid då man inte fick ifrågasätta auktoriteter.

Anmäl kommentar

Postad av: XY, 21:45, 10 februari 2010  

Dr No, det är ett styggt men tyvärr förekommande fenomen. Förmodligen får sådana fula trick jordmån på ställen där arbetstillfredsställelsen är låg. Arbetstillfredsställelsen kan bli låg både på ställen med låg och hög personalomsättning: i det förra fallet pga trötta medarbetare som glömt varför de jobbar inom vården och vem de egentligen tjänar och som inte har drivkraften eller modet att söka sig vidare, i det senare fallet är arbetsmiljön tydligen inte bättre än att medarbetare skräms på flykten. Man kan inte överskatta betydelsen av ledarskap för att bygga en god arbetskultur. Jag har däremot inte erfarenhet av att man sparar in på medicinskt motiverade behandlingar av ekonomiska skäl, men att det kan ske pga bristande medicinsk kompetens att veta vad som är bästa behandling bland alternativen. Min hemvist är dock framför allt i vårdmiljöer utanför sjukhusen.

Anmäl kommentar

Postad av: dr No (the original,dvs inte 15:03), 21:11, 10 februari 2010  

Sjuksköterskor har vanligen ingen som helst kompetens att bedöma medicinska behandlingar. Svenska sköterskor är dock lite mer avancerade än amerikanska, istället för att anklaga läkare för sk "felbehandlingar" där läkaren kan ges möjlighet att bevisa att behandlingarna varit helt adekvata sprider de gärna rykten om att patienter blir "dåligt bemötta". Denna anklagelse är omöjlig att motbevisa för läkare som inte har några vittnen eller bandinspelningar från sina konsultationer men fungerar alldeles utmärkt när syftet är att misskreditera enskilda individer. Som alla vet är bemötande det mantra som gäller i dagens sköterskeledda sjukvård där medicinskt motiverade utredningar och behandlingar är för dyra för att enheterna ska ha råd med dem.

Anmäl kommentar

Postad av: Viss, 10:39, 10 februari 2010  

I de flesta länder är förtal åtalbart. Inget speciellt för USA.

Anmäl kommentar

Postad av: ssk, 23:27, 9 februari 2010  

det behöver ju inte vara något medicinskt som den här sköterskan uppmärksammat, det kan ju lika gärna vara ett otrevligt bemötande från läkarens sida gentemot patienter som hon reagerat på... Om en läkare där jag jobbar skulle vara direkt otrevlig mot en patient skulle jag oxå reagera och ev anmäla om det är riktigt illa.

Anmäl kommentar

Postad av: Sjukt system, 20:05, 9 februari 2010  

Låter helt absurt att straffas för att man påtalar ett möjligt problem inom vården. Oavsett om "anmälan" var rätt eller fel så bör vårdpersonal (oavsett befattning) vara skyldiga att anmäla risker, och visst kan man tycka att det hade varit bättre att prata direkt med läkaren ifråga så kan man inte alltid begära det modet som det ofta kräver. Det räcker att läsa inlägget av "Namn, 14:01" för att förstå att det kan vara ett problem att diskutera fel och brister direkt med en läkare.

Anmäl kommentar

Postad av: Dr No, 15:03, 9 februari 2010  

Jag tycker nog att alltför många läkare har alltför hög uppfattning om sig själva som ofelbara. För ett par decennier sedan härskade samma mentalitet inom flyget , där ingen styrman vågade påpeka för Kaptenen att han gjorde ett fel med påföljd att flygplanen störtade. Olyckor som kunnat undvikas om man har en öppnare attityd och våga ifrågasätta varandras handlande.

Anmäl kommentar

Postad av: Namn, 14:50, 9 februari 2010  

Dr Krall, erfarna ssk har nog oftast en ganska god uppfattning om medicinska rätt och fel.

Anmäl kommentar

Postad av: Dr Krall, 14:21, 9 februari 2010  

SSK`s har inte alltid den medicinska kunskapen att kunna bedöma om en åtgärd är rätt eller fel. Ofta baserar sig omdömen om läkares kompetens på deras personlighet, om de kommer från en annan klinik, är stafettläkare eller på något annat sätt är avvikande. På samma sätt förfördelas många gånger inkompetenta kollegor trots ganska omfattande brister i kunskaperna

Anmäl kommentar

Postad av: Namn, 14:01, 9 februari 2010  

Bra jobbat Texas!

Sadåna regler skulle omplanteras till Sverige snarast. Det är absolut inte ssk uppdrag att peka ut och åklaga läkare utan bara anmäla händelse de är själva tveksama om förloppet var riktig utan deras personlig kommentar!!!

Anmäl kommentar

Postad av: Namn, 12:01, 9 februari 2010  

bra fråga :)

Anmäl kommentar

Postad av: Namn, 11:08, 9 februari 2010  

Är det sådana fel i vården som skall straffas hårdare Göran Hägglund?

Anmäl kommentar

 

FLER NYHETER

 

Foto: Photos.comLäkare är drömyrket hos en partner, enligt en ny opinionsundersökning. ”Smickrande”, tycker en representant för Läkarförbundet.

 
 

NYHETER

 

NYHETER

 

Foto: Photos.comLäkare är det vanligaste yrket bland män som vill vänsterprassla. Åtminstone enligt en högst ovetenskaplig topplista från USA.

 
 

NYHETER

 

JUST NU PÅ DAGENS MEDICIN

Julia Cromvik

Julia Cromviks blogg

Förlossning på urologen

FERIESERVICE

Uthyres: Gorges du Verdon: Anderledes ferie i dueslag (Frankrike)
Pris: 3000 DKK pr uge |                       Registrerat: 2010-03-13
 

Jobb

Två specialistläkare/ överläkare (LUS)
Skånes universitetssjukhus, Hematologiska kliniken  
Två tjänster forskningsläkare
Akademiska sjukhuset Center of Excellence Inflammation 
2 st överläkare i kirurgi
Kirurgkliniken, Mora lasarett 

Jobb för sjuksköterskor

Sjuksköterska
Mälarsjukhuset, Medicinkliniken, Medicinmottagningen  
Vårdenhetschef
Anestesikliniken, Mälarsjukhuset i Eskilstuna och Kullbergska sjukhuset i Katrineholm  
Sjuksköterska
Ersta Sjukhus, Anestesikliniken Postop/IVA 
Avdelningschef
Universitetssjukhuset Örebro, Öron- , näs- och halskliniken 
Vårdutvecklare två tjänster
Sjukhuset i Varberg 
Entusiastisk verksamhets-  utvecklare
Oskarshamns sjukhus 
Vi söker er som vill leda Sveriges första barnhospice
Ersta Diakoni, Nacka  
Två röntgensjuksköterskor
Röntgenkliniken, Hälso- och sjukvårdsförvaltningen, Gotlands kommun 
Sjuksköterskor
Oskarshamns sjukhus, diagnostik Radiologi 
Längtar du efter något nytt?
Nurse Partner 
Diagnos- sjuksköterska
Neurologiskt Handikappades Riksförbund 
Vi söker sjuksköterskor som vill leva ett rikare liv:-)
Dedicare 
Nu söker vi sjuksköterskor som vill dra väster ut:-)
Dedicare 
Sommarjobba på Gotland!
Gotlands kommun