Webbfråga

Jourläkare i Kronoberg protesterar mot att de snart måste bädda sina sängar själva. Har läkare för många sidouppgifter?

Jourläkare i Kronoberg protesterar mot att de snart måste bädda sina sängar själva. Har läkare för många sidouppgifter?
Ja
Nej
Vet inte
comp_000044f6aa10_000000003f_2477
Laddar...
Ställning

Landstingen stoppar tobaksförsäljning

2010-07-28Allt fler landsting stoppar försäljning av tobak i sina lokaler. Såväl personal som patienter får köpa cigaretter och snus utanför sjukhusen.

Förra året hade 11 av 21 landsting och regioner helt stoppat försäljningen av tobaksvaror i landstingens lokaler, enligt en rapport från Statens folkhälsoinstitut.

Beslutet är inte populärt hos de affärsidkare som hyr in sig i sjukhusens lokaler. Bland dessa finns Pressbyrån i entrén på Växjö lasarett, som tvingats sluta sälja tobaksvaror sedan deras hyreskontrakt med landstinget förhandlats om.

– Vi vet inte om vi kommer att kunna vara kvar av ekonomiska skäl, tobaksvarorna står för en stor del av inkomsten, säger Göran Larsson, distriktschef vid Pressbyrån Östergötland, Småland och Blekinge, till Svenska Dagbladet.

Ingrid Persson, informationsdirektör på Landstinget Kronoberg tycker dock att den tobaksfria miljön på sjukhus är självklar.

– Det handlar om att underlätta, stödja och uppmuntra människor att avstå tobak. Det är ett av de största hoten mot folkhälsan, säger hon till SvD.

Skriv kommentar

Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.

Skriv en kommentar

Skriv signatur:

Kommentarer

Postad av: Anna Persson, USK, 02:46, 30 juli 2010  

Vårdar paliativa pateinter på mitt sjukhus.... har när det funnits tid över kunnat gå och köpa cigraetter till några av dessa - och uppskattnignen är enorm - nu lär jag väl inte hinna i fortsättningen. Själv har jag aldrig rökt. Precis som om fler skulle sluta röka bara för att försäljningen flyttar ett par hundra meter iväg... som vanligt drabbas de sjukaste som inte har möjlighet att traska iväg. Nytt tjänstemanna grepp - för att försvara vissa inom landstingens tvivelaktiga tjänstemannapositioner som måste slå till med övergrepp på de som redan ligger ner -detta för att berättiga sin existens.

Anmäl kommentar

Postad av: Läkare , 15:53, 29 juli 2010  

Bara idioti. Man slutar inte röka eller snusa för det. Och varför är då godis, bakverk mm kvar? Det är lagligt att bruka tobak så det är ett sjukt beslut

Anmäl kommentar

Postad av: Regan, 11:06, 29 juli 2010  

Vad sjukhusen säljer i egna verksamheter är  rimligen deras beslut men att tvinga näringsidkare som hyr lokal till detta är lite på gränsen tycker jag. Jag kan visserligen förstå incitamentet (åtminstone vad gäller cigaretter, inte vad gäller snus). I förlängningen lär man bara driva dessa näringsidkare bort från sjukhusområdet till en lokal precis på gränsen till området och då får man en situation där man går miste om lokalhyra och patienter, anställda, etc får ändå tag i tobak.

Anmäl kommentar

Postad av: PP, 09:41, 29 juli 2010  

Alldeles självklart anser jag. Dubbelt självklart i egna försäljningsverksamheter, typ kiosker och cafeterior. Annat är dubbelmoral och girighet från politiker i osannolik kombination. Tjänstemän har förhoppningsvis bara att verkställa.

Anmäl kommentar

FLER NYHETER

 

Foto: Melker DahlstrandEn armé av bröst ska dra in nya pengar till cancerforskningen.

 
 

Foto: Tonny FoghmarEn strandad sillval kan ge den medicinska vetenskapen nya svar. Nu har danska läkare skiktröntgat djurets hjärta.

 
 

JUST NU PÅ DAGENS MEDICIN

 

Semesterboende

Uthyres: Disney-ferie i solrike Florida? (Övriga länder)
Pris: 3200-4500,- NOK per uke |                       Registrerat: 2010-09-02
 

Jobb

To overenskomstansatte overlæger ved Patologisk Institut
 
Välkommen att arbeta för Prime Doctor
Prime Doctor 
Socialstyrelsen söker UTREDARE som ska arbeta med patientsäkerhet
Socialstyrelsen, Stockholm 
Affärsutvecklare
Proxima Primärvård AB 
Specialeansvarlig overlæge
Regionshospitalet Viborg, Skive Reumatologisk afsnit, Medicinsk afdeling 
Hudläkare
Nacka Närsjukhus Proxima AB 
Specialistläkare i allmän kirurgi
Proxima Specialistvård i Motala  
Specialist i allmänmedicin
Proxima AB, Nykvarns Vårdcentral 
Ögonläkare
Proxima AB, Nacka 
Läkare
Tungelsta hälsan 
Specialist inom psykiatri
Landstinget i Värmland 
Jobb från
dagenssjukskoterska.se
Sjuksköterskor som gärna väljer både pest och kolera
Läkare utan gränser 
Operationssjuksköterskor
Astrid Lindgrens Barnsjukhus,Barnoperation i Solna 
Sjuksköterska till stiftelsen Mälargården Rehab center
Sigtuna 
Vårdenhetschef
Kullbergska sjukhuset i Katrineholm 
Operationssjuksköterska vikariat
Proxima AB 
Chefsjuksköterska
Ersta Diakoni, IVA/postoperativa avdelningen  
Sjuksköterskor
Ersta diakoni, Ersta Barnhospice  
Sjuksköterska
Kirurgiska Mottagningen, Göteborg 
Sjuksköterskor
All vård AB