Ledare
Sjukvården är värd en seriös debatt
2008-10-01Även den mer kvalificerade debatten om svensk sjukvård kör ofta ner i hjulspår som inte leder framåt. Den handlar mer om enskilda lösningar än om helheten.
chefredaktör.
Det kan ibland verka som våra politiska och ekonomiska beslutsfattare snabbt springer förbi kärnfrågan för att sedan debattera olika lösningar och ”verktyg”.
Detta vill några av forskarna på Handelshögskolan i Stockholm ändra på. I morgon, torsdagen den 2 oktober, utkommer de med en debattbok om svensk sjukvård.
Den har fått den litet uppfordrande titeln Detta borde vårddebatten handla om, se även Dagens Medicin nr 38/08.
Redaktörer är Claes-Fredrik Helgesson och Hans Winberg. Runt sig har de samlat några av de mest vårderfarna forskarna på Handels.
Hans Winberg är dessutom samlande kraft för den nystartade tankesmedjan Leading Health Care, som sysslar med många av de frågor som boken tar upp.
Några av kapitelrubrikerna kan förhoppningsvis locka till läsning:
- Hur kan sjukvården lära av andras produktionsledning?
- IT i sjukvården: Evigt löfte och daglig förbannelse.
- Patienten i centrum – Varför ska medborgaren lägga vårdpusslet?
- Hur läggs vårdpusslet om styrningen bara sågar ut
- bitarna?
- Utan tvivel är man inte klok – kunskapsstyrningens problem.
Vid en hastig genomläsning gav boken mig flera nya perspektiv, som jag kommer att ha nytta av i diskussionen om sjukvårdens framtid.
Detta borde vårddebatten handla om kan bli ett viktigt startskott för vårddebatten i stort och för det fortsatta arbetet i Leading Health Care.
Jag tror att sådana kontaktytor och debattfora som både boken och Leading Health Care kan utgöra är väsentliga om vi menar allvar med att utveckla sjukvården.
Äldre ledare
Skriv kommentar
Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.