Webbfråga

Lars Ohly (v) pekas ut som tänkbar socialminister i en ny rödgrön regering. Skulle han göra ett bättre jobb än Göran Hägglund (kd)?

Lars Ohly (v) pekas ut som tänkbar socialminister i en ny rödgrön regering. Skulle han göra ett bättre jobb än Göran Hägglund (kd)?
Ja
Nej
Vet inte
comp_000044f6aa10_000000003f_2477
Laddar...
Ställning

Ledare

Flera stora problem kring sjukförsäkringen kvarstår

2009-12-09I förra veckan tvingades socialförsäkringsminister Cristina Husmark Pehrsson (m) till reträtt när det gäller att kroniskt sjuka cancerpatienter kan tvingas söka heltidsarbete efter 180 dagars sjukskrivning. Det var en grupp läkare på Karolinska universitetssjuk­huset som slog larm i en debattartikel på Dagens Nyheters debattsida.

Mikael Nestius
chefredaktör

I början försökte Cristina Husmark Pehrsson hävda att Försäkringskassans tolkning inte hade stöd i lagtexten, men fick till slut backa om det och nu ska reglerna förtydligas.

Jag är övertygad om att det här inte blir sista gången som regeringen kommer att tvingas ändra i de nya reglerna kring sjukförsäkringen. Regeringen hade tydliga ambitioner om att förändra sjukförsäkringen i grunden när den tillträdde. Man ansåg att det fanns en rad brister, men framför allt att sjukförsäkringen alltför ofta indirekt användes som en slags arbetsmarknadsåtgärd. Sjukförsäkringen skulle bli en ren sjukförsäkring.

Jag kan förstå logiken i att försöka renodla sjukförsäkringen, men jag tror inte att det blir lätt. Som jag ser det finns det två stora problem som ännu inte alls är lösta. Det första är att en sjukskriven efter 180 dagar ska prövas mot hela arbetsmarknaden. Det innebär att även om en sjukskriven på grund av sin sjukdom inte kan gå tillbaka till sitt ordinarie arbete, kanske han eller hon kan ta ett annat arbete.

Det kommer att bli väldigt avgörande hur Försäkringskassan tolkar begreppet hela arbetsmarknaden. Jag gissar att svenska medier kommer att svämma över av allvarligt sjuka personer som ska tvingas söka arbeten som de aldrig kommer att få. Försäkringskassan kommer hävda att den sjuka skulle kunna ta ett visst arbete, men patienten kommer inte att hålla med och i många fall säkert inte heller den behandlande läkaren. Försäkringskassan riskerar att fortsätta få rollen som omänsklig och fyrkantig. Ansvariga politiker kommer att försöka hävda att det inte var så här de hade tänkt sig att det skulle bli.

Det andra stora problemet är kraven på att behandlande läkare ska skriva sjukintyg som från början bedöms mot nuvarande arbete och sedan mot hela arbetsmarknaden. Sedan är det Försäkringskassan som bedömer om sjukintyget ger rätt till sjukpenning.

Det är för mig alldeles uppenbart att man försöker skapa ett system som man tycker är objektivt och där man låter en person skriva diagnos och sjukintyg och sedan ska någon annan bedöma om det också ger rätt till sjukpeng. Men problemet är just att ingen tar helhetsansvar direkt mot patienten.

Det här spelar knappast någon roll i de flesta enkla tydliga fall, men när det gäller personer som är sjukskrivna mer än 180 dagar är det ofta mer komplicerat. Och det finns ingen som patienten kan prata med om hela sin problematik. Risken för att var och en gömmer sig bakom sin profession och sedan skyller på varandra är uppenbar. Det borde finnas någon instans som får helhetsansvar för både den medicinska rehabiliteringen och förhållandet till arbetsmarknaden.

Skriv kommentar

Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Postad av: Namn, 13:49, 13 januari 2010  

Undertecknad har som läkare sjukskrivit sjuka människor i 39 år, och finner, att det nya systemet måste
1)ha tillgång till bedömning av intyg OCH patient på Försäkringskassan i alla fall av tvivel
2)och ha tillgång till optimal rehabiliteringsklinik i närområdet.
Finns det?
A-M Boeck Gravgaard

Anmäl kommentar

Postad av: Pens.leg.läk., 18:48, 10 december 2009  

Men det har ju alltid varit så att försäkringskassan, som försäkringsgivare, har bestämt om sjukpenning, visserligen grundat på behandlande läkares intyg, men ändå...
Tidigare prövades också arbetsförmågan mot hela arbettsmarknaden. den stora skillnaden, som jag ser det är tidsbegränsningen, men eftersom läkakåren visat sig inte kunna stå emot patienternas önskan om förlängd sjukskrivning måste ju ändå politiken ta sitt ansvar. Att hålla på som det gjorde förut går inte.
Det är ju helt klart att många pendlade mellan sjukskrivning och arbetslöshet, att många som inte trivdes med jobbet gick och blev sjukskrivna, att många diagnoser varit diffusa, och att mänga som egentligen borde behöva byta arbete inte vågade det pga. LAS.

Anmäl kommentar

Dagens Medicin gör 2010 till jämställd-hetens år i sjukvården

I måndags var det den 8 maj och internationella kvinnodagen. En dag som firades för första gången 1911.
Läs mer | 10 mars |
 

Regeringen saknar uppenbart helt förståelse för forskning

Det är en skam att anslagen till den svenska hiv-forskningen plötsligt i stort sett försvunnit.
Läs mer | 3 mars |
 

Upproret på Karolinska hotar hela idén med rikssjukvården

Att det är bra med rikssjukvård är i stort sett alla beslutsfattare inom vården överens om.
Läs mer | 24 februari | 4 kommentarer
 

De röd-gröna kommer inte att gå i land med sina intentioner

Den röd-gröna oppositionens vårdpolitik klarnar allt mer. I förra veckan presenterade de sitt ­alternativ till moderata landstingsrådet Filippa Reinfeldts Vårdval i Stockholms läns landsting.
Läs mer | 17 februari |
 

Sälj aktierna eller lämna jobbet – inga andra alternativ finns

För mig är det här med jäv väldigt enkelt. Om det finns någon som helst misstanke om att man i ett uppdrag inte kan fatta objektiva beslut på grund av att man också har motsatta intressen, så ska man avstå från att ta uppdraget. Alternativet är att se till så att risken för intressekonflikt försvinner.
Läs mer | 10 februari |
 

Dråpåklagaren mest inriktad på att försvara sitt eget agerande

Det skulle förvåna mig mycket om den dråpmisstänkta läkaren fälls. Utredningen är tunn och bevisningen bygger på två saker.
 

Girigheten har tagit över på ett sätt som får mig att må dåligt

Samtidigt som svenskarnas vilja att skänka pengar till hjälpbehövande världen över bara ökar så stormar det kring hjälporganisationerna.
Läs mer | 27 januari | 2 kommentarer
 

Stark kontroll av sjukvården riskerar att spä på byråkratin

Det blir knappast någon större för­ändring av vården om social­demokraterna tillsammans med sina stödpartier vinner valet.
Läs mer | 20 januari |
 

Tråkigt att landsting inte tar till vara vårdvalets möjligheter

Att tvingas genomföra beslut som man inte tror på blir sällan bra. Jag tycker att Sara Ekström, landstings­direktör i Västernorrland, och Margareta Rödén, sjukhusdirektör vid Länssjukhuset Sundsvall-Härnösand, är värda all respekt för att de vägrat genomföra besparingar på ett sätt som de inte tror på.
Läs mer | 13 januari |
 

Prismodell för läkemedel onödigt krånglig

Statens kostnad för läkemedelssubventionerna kommer i år att överstiga 22 miljarder kronor. En kostnad som skenat de senaste tio åren.
Läs mer | 16 december | 2 kommentarer
 

Fler ledare

Äldre ledare

Jobb

Två tjänster forskningsläkare
Akademiska sjukhuset Center of Excellence Inflammation 
Primärvårdschef
Örebro läns landsting 
Regionansvarig Säljare
för Stockholm, Sörmland, Östergötland och Gotland med placering i regionen 
Opererande gynekolog, överläkare/ specialistläkare
Kvinnokliniken, Mora lasarett 
Allmänläkare
Munkfors och Ekshärads vårdcentraler 
Ledende overlæge
Klinisk Mikrobiologisk afdeling, Regionshospitalet Viborg, Skive, Kjellerup  

AT-tjänster

Välkommen till Landstinget Västernorrland
Sundsvall- Härnösand, Sollefteå sjukhus, Örnsköldsviks sjukhus, Primärvården Västernorrland 
Sök AT i Norrbotten
Kiruna, Gällivare, Kalix, Sunderbyn, Piteå 
Vi söker 25 AT-läkare med tillträde hösten 2010
21 månader • Avesta 3 block • Falun 10 block • Ludvika 4 block • Mora 8 block 

Jobb för sjuksköterskor

Sjuksköterska
Mälarsjukhuset, Medicinkliniken, Medicinmottagningen  
Vårdenhetschef
Anestesikliniken, Mälarsjukhuset i Eskilstuna och Kullbergska sjukhuset i Katrineholm  
Sjuksköterska
Ersta Sjukhus, Anestesikliniken Postop/IVA 
Avdelningschef
Universitetssjukhuset Örebro, Öron- , näs- och halskliniken 
Vårdutvecklare två tjänster
Sjukhuset i Varberg 
Entusiastisk verksamhets-  utvecklare
Oskarshamns sjukhus 
Vi söker er som vill leda Sveriges första barnhospice
Ersta Diakoni, Nacka  
Två röntgensjuksköterskor
Röntgenkliniken, Hälso- och sjukvårdsförvaltningen, Gotlands kommun 
Sjuksköterskor
Oskarshamns sjukhus, diagnostik Radiologi 
Längtar du efter något nytt?
Nurse Partner 
Diagnos- sjuksköterska
Neurologiskt Handikappades Riksförbund 
Laboratoriechef
Landstinget i Östergötland, GMP- laboratoriet (Good Manufacturing Practice) 
Vi söker sjuksköterskor som vill leva ett rikare liv:-)
Dedicare 
Nu söker vi sjuksköterskor som vill dra väster ut:-)
Dedicare 
Sommarjobba på Gotland!
Gotlands kommun