När jag skrev bloggen nyss om hur BUP Kungälv planerar att köpa 100 neuropsykiatriska utredningar från Cereb AB för 2,4 miljoner, så tyckte jag att det lät dyrt. Men det visar sig att Västra Götaland faktiskt varit klart bättre på att förhandla än vad Kronoberg har varit. För de har fått betala nästan det dubbla, runt 4,5 miljoner för 100 utredningar. Trots att det handlar om samma bolag, Cereb AB.
Smålandsposten har skrivit om detta i april , men jag hittade det först nu. Om man får tro tidningen så hoppades BUP-kliniken få del av den statliga kömiljarden genom att med outsourcing kapa utredningskön. Men man bet sig i svansen, för självklart behöver barn med neuropsykiatriska svårigheter mer än ett namn på funktionshindret, de behöver också behandling och uppföljning.
Istället för en utredningskö har man istället fått en kö till behandling för ADHD, och man får därför ändå inte utbetalt någon kökortningsbonus. Ovanpå detta har Smålandsposten kritik mot kvalitén på utredningar BUP köpt av Cereb. Man kan förstås inte döma efter en artikel om en missnöjd förälder, men om det är sant att Cereb gör NP-utredning av skolbarn utan att ta kontakt med barnets lärare så finns skäl för kritik av hur utredningarna görs.
Men även om utredningarna är bra så är det tveksamt om köpeutredningar är en bra idé. Utredning och behandling måste hänga samman, annars blir diagnosen ett ord som blir hängande i luften till ingen nytta. Det jag befarar kommer att hända i Kungälv verkar alltså redan ha hänt i Växjö.