Västra Götaland försöker i dagarna upphandla rituell omskärelse vilket Skåne och Halland redan slutit avtal med privata vårdgivare om. Västra Götaland har också nyligen upphandlat en annan sorts vård med religiösa förtecken, nämligen antroposofisk vård.
Om jag förstått det rätt gör lagen om offentlig upphandling att landsting och kommuner inte kan sluta avtal med vilket privat företag som helst, över en viss summa skall det ske en öppen upphandling där man begär in anbud och sedan sluter avtal med den aktör som levererar bäst produkt till rimligast pris.
VGR begärde nyligen in nya anbud på vård med antroposofisk inriktning till ett värde av 9 miljoner kronor per år. Utan att närmare definiera vad antroposofisk vård skall innehålla. Naturligt nog blev det bara ett anbud som lämnades in, från det antroposofiska sjukhuset i Järna, Vidarkliniken. Patienter med smärtproblem, stressrelaterade tillstånd, långvariga somatiska sjukdomar och de i behov av palliativ vård tillhör målgruppen.
I avtalet står att vården skall bedrivas i enlighet med vetenskap och beprövad erfarenhet, men motsägelsefullt står det också att "de alternativa och komplementära delarna skall bygga på väl beprövade antroposofiska metoder". Den enda reservation VGR gör vad gäller de religiösa inslagen i vården är att bara av myndigheterna godkända antroposofiska läkemedel får förskrivas. Så vitt jag vet är det bara fyra olika växtbaserade läkemedel för utvärtes bruk som är godkända idag.
Som jag ser det förhåller sig antroposofisk vård till vanlig vård som biodynamisk odling förhåller sig till ekologisk odling. Skillnaden ligger i att både Vidarklinikens vård och biodynamisk odling innehåller religiösa element dikterade av antroposofins grundare Rudolf Steiner; det blir vård och jordbruk med en större eller mindre dos av andetro, astrologi och homeopati. Jag kan tänka mig att ett landsting av miljöskäl kan välja att upphandla ekologiskt odlad mat, men de skulle knappast begränsa upphandlingen till biodynamisk antroposofiskt odlad mat.
Ett annat landsting som haft vårdavtal med Vidarkliniken är Sörmland, och där lägger nu Vänsterpartiet fram en motion om att avveckla avtalet med Vidarkliniken, och jag noterar med viss tillfredställelse att partiet refererar till några av mina bloggar, där jag berättat om konstigheter som förekommer på Vidarkliniken.