Välkommen till Dagens Apotek!

Dagens Apotek är Dagens Medicins satsning med fokus på läkemedelsfrågor och den nya apoteksmarknaden. Under 2010 når nio nummer av tidningen Sveriges apotekare och receptarier.
Läs mer

Webbfråga

Hur många helt nya apotek startar i Sverige i år?

Hur många helt nya apotek startar i Sverige i år?
1-85
86-140
Över 140
comp_00004b60c677_0000007bf2_1838
Laddar...
Ställning

Namn med komplikationer

2009-12-07ANALYS: Hur svårt kan det vara att sätta namn på en ny apotekskedja, kan man undra. Inget av de nya stora aktörernas varumärken är helt problemfritt. UTÖKAD 8 DEC.

Lyssna själv.

Apotek Hjärtat. Just så – alltså inte Apoteket Hjärtat i bestämd form – ska den nya kedjan heta. Något som vän av grammatisk ordning sannerligen kan ha synpunkter på.

Apotek 1. Säg det snabbt. Och sedan namnet på vår kära monopolist. Tamros apoteksstab lär få träna in en viktig konstpaus.

Kronans Droghandel. Har redan blivit föremål för en del branschinterna lustigheter. Anrikt och fint, men vilka associationer får yngre generationer, nysvenskar och turister?

Medstop. Apoteksbesök innebär ofta att en läkemedelsbehandling påbörjas. Gäller det även ett besök på Medstop? Andas snarare utsättningsklinik.

Doc Morris. Coolt – men talar vi om en läkarmottagning eller en sportbil? Personalen lär få plugga in historien om den festande grundaren Ralf Däinghaus, som vi berättade här på Dagens Apotek i höstas.

Ica och Åhléns. KD, Medstop och Doc Morris kan alltså tänkas få förklara för vissa kunder att de faktiskt befinner sig i ett apotek. Utmaningen blir knappast mindre för dessa detaljhandelskedjor, som är så inarbetade just som – detaljhandelskedjor. Kan gissa att vi har kampanjer att vänta.

Nils Bergeå Nygren
nils.bergea@dagensmedicin.se
 

Skriv kommentar

Dagens Apotek vänder sig till yrkesverksamma inom läkemedelsområdet och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Postad av: Nils Bergeå Nygren, Dagens Apotek, 10:10, 4 februari 2010  

Visst, men det gör det ju inte mer grammatiskt korrekt :-)

Anmäl kommentar

Postad av: vetaren, 09:49, 4 februari 2010  

Apoteket Hjärtat får det ju inte heta eftersom Apoteket AB är ett skyddat varumärke.

Anmäl kommentar

Postad av: Gustav Sjöstrand, numera Medstop, 07:51, 29 januari 2010  

En kommentar till namnet Medstop: Som nyanställd har jag också funderat lite över namnet och märkt att vissa kunder inte riktigt förstår det. De flesta gör dock den association jag tror man är ute efter - ett ställe där man stannar till för att köpa sina mediciner. Och sedan vi öppnade som Medstop för knappt två veckor sedan har det slagit mig att det åtminstone i Stockholm finns två liknande butiksnamn, Gamestop och Presstop. Inte så konstigt, när man tänker på det. Vem blir näst, Bookstop eller Foodstop? : )

Anmäl kommentar

Postad av: Bok.nu, 14:10, 14 december 2009  

Då är ju ApoEx som nämns i dagens artikel ett av de mest nyskapande namnen faktiskt!

Anmäl kommentar

Postad av: Ålefeskarns vals, 12:22, 8 december 2009  

Åhléns har redan utan AP-otek vållat diverse bekymmer för nytillkomna svenskar, associationer till öst-skånsk kustnära verksamhet har jag hört flera ggr. Ska man gissa på fiskleverolja som en kommande bästsäljare

Anmäl kommentar

Postad av: Nils Bergeå Nygren, Dagens Apotek, 10:30, 8 december 2009  

Tack, alltid bra med kommentarer från vänner av ordning. Har kompletterat nu ovan, kanske inte så skojigt men iallafall.

Anmäl kommentar

Postad av: Namn, 09:57, 8 december 2009  

Ska man vara riktigt petig saknas det ytterligare två namn.

ICA och Åhlens, bägge kommande apoteksaktörer.

Anmäl kommentar

Postad av: Nils Bergeå Nygren, Dagens Apotek, 20:50, 7 december 2009  

Visst. Jag skrev ju "stora aktörernas varumärken" och drog en godtycklig gräns mellan Apotek 1 (26 apotek nästa år) och Vårdapoteket (24) - mest för att jag inte kom på nåt skojigt med Vårdapoteket...

Anmäl kommentar

Postad av: Snart medarbetare , 18:53, 7 december 2009  

Det saknas ett namn i analysen: Vårdapoteket.

Anmäl kommentar

Stoppa missbruk av frikort

ANALYS: Frikortssystemet är kraftigt kostnadsdrivande. Det är hög tid att damma av Olof Edhags insomnade förslag om en avgift vid uttag när högkostnadstaket har uppnåtts. Systemfelet kostar mångmiljonbelopp - och måste rättas till.
 

Medstop favorit i slutspurt

ANALYS: IT-svårigheter fortsätter att gäcka apoteksreformen. Det gör att klusterköparen Medstop troligen vinner spurten mot den nya marknaden – med en varuhuskedja tätt i hälarna.
 

"Ödesdiger splittring inom farmacin"

ANALYS: I ett internationellt perspektiv tar Sverige ett jättekliv när vi nu bygger om apoteksmarknaden. Med start i ett egenartat monopol landar vi i ett svep i ett av de mest liberala apotekssystemen i Europa.
Läs mer | 20 november | 43 kommentarer
 

Tufft läge för nyföretagare

ANALYS: Dagens Apoteks seminarium i onsdags gav nya insikter om klusterköparna, expeditionsstödet EES och prismodellen. Men ingen energikick till entreprenörer som inte vill ta över statliga apotek.
Läs mer | 13 november | 5 kommentarer
 

Skapa en ”task force” för omregleringen

ANALYS: Samordningen mellan centrala myndigheter, bolag och departement har stundtals brustit under apoteksreformen. En högnivågrupp med expertisen från nyckelaktörerna borde träffas med jämna mellanrum för att samla upp och sedan avrapportera reformens status för berörda och media.
Läs mer | 6 november |
 

Analys: Miljonrullning borde ha stoppats

ANALYS: TLV, generikabolagen och Apoteket AB bär ett gemensamt ansvar för att generikareformen har börjat blöda. Alla tre, var för sig, kunde och borde ha stoppat miljonrullningen tidigare.
Läs mer | 16 oktober | 4 kommentarer
 

Analys: Dagens Apotek listar budgivare

ANALYS: Dagens Apoteks ryktes-extra före sommaren väckte vissa reaktioner och muntrationer. Här kommer del två.
 

"Panikbromsning kunde ha undvikits"

ANALYS: Apoteksreformen har beskrivits som alliansregeringens allra mest komplicerade projekt. Därför är det inte konstigt att processen inte går på räls. Det finns ju ingen sådan – omregleringen görs i helt obanad terräng. Men...
Läs mer | 24 september | 2 kommentarer
 

Analys: Omreglering i limbo

ANALYS: Omregleringen av apoteksmarknaden går trögt. Regeringen verkar ha underskattat svårigheten i att få fungerande IT-lösningar på banan i tid. I höst måste socialministern dessutom tänka om när det gäller den bestående statliga dominansen på apoteksmarknaden.
Läs mer | 3 september | 2 kommentarer
 

Analys: Stenbeck oväntad outsider i ryktesdjungeln

ANALYS: Det snackas friskt inför budgivningen på apotekskluster. Dagens Apotek återger några godbitar från högen av rykten och spekulationer.
 

FERIESERVICE

Uthyres: Gorges du Verdon: Anderledes ferie i dueslag (Frankrike)
Pris: 3000 DKK pr uge |                       Registrerat: 2010-03-13

Jobb

Apotekschef
Kronans Droghandels apotek i Hjo 
Receptarie
Södra Älvsborgs Sjukhus, Borås  
Vi är Sveriges nya Energikälla! Vill du vara med?
Stockholm, Norrköping, Jägersro i Malmö och Bäckebol i Göteborg 
Apoteksmedarbetare
Löddeköpinge, Hässleholm, Alingsås och Nacka