Webbfråga

Socialstyrelsen har presenterat sina nya riktlinjer för behandling av ångest och depression. Är det rätt att öka användningen av KBT?

Socialstyrelsen har presenterat sina nya riktlinjer för behandling av ångest och depression. Är det rätt att öka användningen av KBT?
Ja
Nej
Vet inte
comp_000044f6aa10_000000003f_2477
Laddar...
Ställning

Riksdagskvinna petade socialministern från tronen

2008-01-30Cecilia Widegren är den populäraste makthavaren i sjukvården, i alla fall enligt läsarna på dagensmedicin.se.

Cecilia Widegren

Cecilia Widegren

När läsarna fick rösta på sin favoritmakthavare bland de 100 personerna på Dagens Medicins maktlista i nr 1–3/08, då fick Cecilia Widegren (m), ledamot av riksdagens socialutskott, flest röster, till och med fler än socialminister Göran Hägglund (kd).

Cecilia Widegren, som var nummer 8 i maktordningen på den "riktiga" listan,  låter lätt generad över resultatet, och betonar att internetomröstningar inte är tillförlitliga.

– Kul med förtroendet från Dagens Medicins läsare , men jag vill inte ha Görans jobb. Han får väl gasa lite i vårdpolitiken så han får bättre betyg, säger hon.

Cecilia Widegren beskriver sig själv som en "synlig" politiker som ofta är ute och gör besök i sjukvården och försöker omsätta det hon ser till vårdpolitik.

Det fanns 100  namn att välja på för läsarna i omröstningen på Dagens Medicins sajt. Rösterna blev därför mycket spridda. Förutom Cecilia Widegren fick Göran Hägglund, Filippa Reinfeldt, sjukvårdslandstingsråd i Stockholms läns landsting, och Barbro Westerholm (fp), riksdagsledamot och kollega till Cecilia Widegren i socialutskottet, flest röster.

 

FLER NYHETER

 

Foto: Photos.comLäkare är drömyrket hos en partner, enligt en ny opinionsundersökning. ”Smickrande”, tycker en representant för Läkarförbundet.

 
 

NYHETER

 

NYHETER

 

Foto: Photos.comLäkare är det vanligaste yrket bland män som vill vänsterprassla. Åtminstone enligt en högst ovetenskaplig topplista från USA.

 
 

NYHETER

 

JUST NU PÅ DAGENS MEDICIN

Julia Cromvik

Julia Cromviks blogg

Förlossning på urologen

FERIESERVICE

Uthyres: Gorges du Verdon: Anderledes ferie i dueslag (Frankrike)
Pris: 3000 DKK pr uge |                       Registrerat: 2010-03-13
 

Jobb

Två specialistläkare/ överläkare (LUS)
Skånes universitetssjukhus, Hematologiska kliniken  
Två tjänster forskningsläkare
Akademiska sjukhuset Center of Excellence Inflammation 
2 st överläkare i kirurgi
Kirurgkliniken, Mora lasarett 

Jobb för sjuksköterskor

Sjuksköterska
Mälarsjukhuset, Medicinkliniken, Medicinmottagningen  
Vårdenhetschef
Anestesikliniken, Mälarsjukhuset i Eskilstuna och Kullbergska sjukhuset i Katrineholm  
Sjuksköterska
Ersta Sjukhus, Anestesikliniken Postop/IVA 
Avdelningschef
Universitetssjukhuset Örebro, Öron- , näs- och halskliniken 
Vårdutvecklare två tjänster
Sjukhuset i Varberg 
Entusiastisk verksamhets-  utvecklare
Oskarshamns sjukhus 
Vi söker er som vill leda Sveriges första barnhospice
Ersta Diakoni, Nacka  
Två röntgensjuksköterskor
Röntgenkliniken, Hälso- och sjukvårdsförvaltningen, Gotlands kommun 
Sjuksköterskor
Oskarshamns sjukhus, diagnostik Radiologi 
Längtar du efter något nytt?
Nurse Partner 
Diagnos- sjuksköterska
Neurologiskt Handikappades Riksförbund 
Vi söker sjuksköterskor som vill leva ett rikare liv:-)
Dedicare 
Nu söker vi sjuksköterskor som vill dra väster ut:-)
Dedicare 
Sommarjobba på Gotland!
Gotlands kommun