Webbfråga

Lars Ohly (v) pekas ut som tänkbar socialminister i en ny rödgrön regering. Skulle han göra ett bättre jobb än Göran Hägglund (kd)?

Lars Ohly (v) pekas ut som tänkbar socialminister i en ny rödgrön regering. Skulle han göra ett bättre jobb än Göran Hägglund (kd)?
Ja
Nej
Vet inte
comp_000044f6aa10_000000003f_2477
Laddar...
Ställning

Helsingfors universitet vill starta apotek i Sverige

2008-06-12Ett par internationella jättar har redan anmält sitt intresse för att starta apotek i Sverige vid avregleringen om drygt ett år. Nu blandar sig också Finlands största kedja in i leken.

– Vi är stora nog för att kunna köpa och utveckla apotek i Sverige. Även om styrelsen inte fattat det formella beslutet kan jag redan nu säga att vi är intresserade av att etablera oss på den svenska marknaden, säger Jari Kokkonen, vd för Universitetsapoteket, som ägs av Helsingfors universitet.

I fjol blev vinsten ungefär 15 miljoner euro, vilket motsvarar närmare 140 miljoner svenska kronor, och marknadsandelen var 11 procent, vilket var högst i Finland. Universitetsapoteket har i dag drygt 1 000 anställda, varav hälften är farmaceuter, på sammanlagt 17 apotek i Finland.

Hur många apotek som bolaget kan vara intresserat av att köpa i Sverige är inte bestämt, eftersom den svenska regeringen ännu inte lämnat några besked kring priset på de apotek som ska säljas eller slagit fast vilken prismodell som ska gälla. Det senare är avgörande för hur mycket pengar som det går att tjäna på varje apotek.

Som Dagens Medicin rapporterade i onsdags, den 11 juni, tänker socialdemokraterna vid en valseger 2010 riva upp avregleringen av apoteksmarknaden. Men det beskedet påverkar inte Universitetsapotekets Sverigeplaner.

– Vi har visserligen inte hunnit diskutera det. Men om vi etablerar oss i Sverige får vi arbeta på så bra som möjligt och sen får politikerna bestämma om det är bra nog, säger Jari Kokkonen.

Ser du något hinder mot att starta apotek i Sverige?

– Inte direkt. Det skulle vara att Apoteket kommer att bli en väldigt tuff konkurrent med sin höga servicenivå.

Universitetsapotekets utlandssatsning startade 2004 med en etablering i Estland, där bolaget nu har tio apotek och följdes av Sankt Petersburg, där dagens sju apotek kommer att följas av två nya enheter under året.

Även om Universitetsapoteket inte finns i Sverige så finns det en koppling mellan bolaget och Sverige. Det var nämligen Adolf Fredrik, kung över Sverige och Finland, som för 253 år sedan gav Helsingfors universitet privilegier att driva apotek. Privilegier som universitetet alltså har kvar än i dag.

Skriv kommentar

Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.

Skriv en kommentar

 

FLER NYHETER

 

Illustration: Photos.comBland personalen på ett sjukhem i Providence i USA finns en alldeles speciell katt. Oscar sägs kunna förutspå när patienter ska dö.

 
 

NYHETER

 

NYHETER

 

Fotsvamp.Nya luktfria strumpor ska skydda soldaterna i den israeliska armén mot fotsvamp.

 
 

NYHETER

 

JUST NU PÅ DAGENS MEDICIN

Ing-Britt Persson

Ing-Britt Perssons blogg

Tillfreds med ditt liv?

FERIESERVICE

Uthyres: Villa med flot udsigt til Mt Ventoux (Frankrike)
Pris: 1075€ - 1575€ per uge (juni til september) |                       Registrerat: 2010-02-09
 

Kvinnohälsa

Mora BB iskallt för privata aktörer
Ingen har lagt anbud på BB-verksamheten vid Mora lasarett.

Ingrid Eckerman

Ingrid Ecker- mans blogg

Åter i Bhopal

Jobb

Andel i privatläkarmottagning
Läkarhuset Kronan 
Sektionschef/ överläkare
Stockholms sjukhem 
Fem specialistläkare
Länssjukhuset i Kalmar 
Erfaren och dynamisk verksamhetschef
Carema Vårdcentral Hovshaga 
Röntgen- sjuksköterska
Unilabs kundtjänst radiologi Stockholm 
Överläkare
Movement Medical AB 

Jobb för sjuksköterskor

Biomedicinsk analytiker
Fysiologiska kliniken, Karlstad 
Biomedicinsk analytiker
Universitetssjukhuset Örebro, Fysiologiska kliniken  
Arbeta hos oss i sommar!
Landstinget i Kalmar 
Universitetslektor i biomedicinsk vetenskap, inriktning biomedicin
Karlstad Universitet 
Universitetsadjunkt i biomedicinsk vetenskap, inriktning biomedicin
Karlstad Universitet 
Klinisk Högskolelektor / Högskoleadjunkt
Röda korsets Högskola 
Sommarjobba på Gotland!
Gotlands kommun 
Specialist- sjuksköterska
Strålbehandlings avdelningen, Onkologiska kliniken