Kd-politiker kritiserar Göran Hägglund för PKU-biobanken
2008-06-26Kristdemokraternas gruppledare i Stockholms läns landsting Pia Lidwall protesterar mot att regeringen kan tänka sig att PKU-biobanken öppnas för polisutredningar. – Man får inte lura folk, säger Pia Lidwall till Dagens Medicin.
Läs tidigare artiklar:
Regeringen har tillsatt en utredning som ska se över biobankslagen. Utredningen ska bland annat överväga om lagen behöver förändras, så att det blir tillåtet för polisen att beslagta prover ur PKU-biobanken, vilket Dagens Medicin berättade den 18 juni.
PKU-biobanken vid Karolinska universitetssjukhuset Huddinge innehåller blodprover från drygt tre miljoner svenskar. Blodproverna samlas in från nyfödda sedan 1975 för att upptäcka svåra medfödda sjukdomar. PKU-biobanken kan också användas för medicinsk forskning och för att hjälpa provlämnaren om hon eller han blir sjuk senare i livet.
Pia Lidwall kritiserar nu sin partikollega socialminister Göran Hägglund (kd) för att han i utredningsdirektiven öppnar för att PKU-biobanken kan få användas av polisen.
– Det vore mycket olyckligt om man kommer fram till att PKU-biobanken retroaktivt används för att jaga brottslingar. Det ändamålet upplyste man aldrig föräldrarna om, när de gav klartecken till att sjukvården skulle få ta blodprov på deras nyfödda barn, säger hon.
Enligt Pia Lidwall borde regeringen redan på förhand slå fast att PKU-biobanken bara ska få användas för medicinska ändamål och för forskning.
– Ja, för det är det man har sagt till medborgarna.
Pia Lidwall kommer att framföra sina kritiska synpunkter till socialministern.
FLER NYHETER
Bland personalen på ett sjukhem i Providence i USA finns en alldeles speciell katt. Oscar sägs kunna förutspå när patienter ska dö.
NYHETER
NYHETER
NYHETER
JUST NU PÅ DAGENS MEDICIN


Skriv kommentar
Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.Kommentarer
PKU-biobanken öppnas för polisutredningar det är självklart att underlätta för polisen i polisutredningar. Göran Hägglund vill vara en hjälpare i nöden för kriminella det är ytterst beklagligt.
Anmäl kommentar
PKU-biobanken öppnas för polisutredningar det är självklart att underlätta för polisen i polisutredningar. Göran Hägglund vill vara en hjälpare i nöden för kriminella det är ytters beklagligt.
Anmäl kommentar
Det är otroligt viktigt att inte tillåta att medicinska register används till t.ex. polisiära- eller försäkringssyften. Det är genom ett förtroende för registren som de kan hålla en hög kvalitet (och kvantitet) och därigenom bidra till forskning och medicinsk behandling. Öppnas det för polisen så kanske nästa steg är att öppna det för försäkringsbolag, som tittar efter potentiella sjukdomsrisker. När det väl öppnats för en sidoanvändning, vem drar gränsen för vad informationen får eller inte får användas till? Historien visar att gränsen tänjs allt mer när den väl har börjat tänjas.
Anmäl kommentar
Ja, man har sagt det en gång till medborgarna.... Men sen dess har det kommit andra tekniska möjligheter som man inte hade en aning om 1975! Och vilken förälder med ett nyfött barn tänker:"Nä, de får inte ta ett blodprov för tänk om hon mördar någon som 30-åring och åker fast pga detta"? ALLA någotsånär vettiga personer håller med om att vi måste bekämpa kriminalitet med de medel vi har! Diskussionen borde hellre handla om vid vilka brott man skall få använda detta register för identifiering av personer. Skall det vara vid mord, svårare våldsbrott, bilstöld, snatteri....?
Anmäl kommentar