Webbfråga

Jourläkare i Kronoberg protesterar mot att de snart måste bädda sina sängar själva. Har läkare för många sidouppgifter?

Jourläkare i Kronoberg protesterar mot att de snart måste bädda sina sängar själva. Har läkare för många sidouppgifter?
Ja
Nej
Vet inte
comp_000044f6aa10_000000003f_2477
Laddar...
Ställning

Sjukgymnaster: Sluta skjutsa barnen till skolan!

2008-08-14Barn borde cykla eller gå till skolan i högre utsträckning, anser Sjukgymnastförbundet.

Legitimerade sjukgymnasters riksförbund gör nu gemensam sak med Lärarförbundet och föreningen Gröna bilister mot onödigt bilskjutsande till skolan.

De tre organisationerna menar att med ett ökande stillasittande bland barn och ungdomar är det extra viktigt att resorna till och från skolan sker med cykel eller till fots.

– Barn har för lite fysisk aktivitet i sin vardag. Vi vet att barn mår bättre både fysiskt och psykiskt och att inlärningen går lättare om skoldagen innehåller fysisk aktivitet. Stressnivåer minskar och barnen sover bättre. Därför är det helt missriktad omsorg av föräldrar att skjutsa sina barn till skolan, säger Anna Hertting, ordförande för Sjukgymnastförbundet, enligt ett pressmeddelande.

Enligt en ny undersökning från försäkringsbolaget If är föräldrar som skjutsar sina barn till skolan dessutom den största trafikfaran kring landets skolor. För att minska skjutsandet med bil vill organisationerna att landets kommuner satsar mer på exempelvis barnvänliga gång- och cykelvägar.

 

Skriv kommentar

Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.

Skriv en kommentar

Skriv signatur:

Kommentarer

Postad av: Achmad al Sanskrit, 13:09, 17 oktober 2008  

braâ-fourslag!!! Smakaar Joohrgubb :O

Anmäl kommentar

Postad av: Ingegerd Ericsson, 19:09, 1 oktober 2008  

Utmärkt! Ta gärna del av "Gå & cykla till skolan" utgiven av Lunds kommun, som delades ut till alla elever i bland annat Bunkefloprojektet. Länk finns på www.mugi.se Ingegerd Ericsson Lärarutbildningen Malmö högskola

Anmäl kommentar

Postad av: Namn, 11:34, 21 augusti 2008  

Hjärt-kärlsjukdomarna beror huvudsakligen på inandning av förbränningsgaser från cigaretter (tobak), bensin, olja, ved, ... Som framgår är nämnda förbund bara intresserade av att bidra med kunskaper som är allmänt spridda om nyttan med att röra på sig. Åka kollektivt till jobbet, köra mindre bil, dra ner på transporterna är minst lika viktigt men inte så tjusigt.

Anmäl kommentar

Postad av: Namn Hälsopromotor, 10:52, 21 augusti 2008  

Va bra att sjukgymnaster och sjukgymnatförbundet deltar i debatten om hälsa och bidrar med sin kunskap, det är faktiskt en skyldighet.

Anmäl kommentar

Postad av: XY, 22:08, 20 augusti 2008  

Med tanke på överviktsepidemin och s k välfärdssjukdomar som diabetes mellitus typ 2, kärlsjuka, hypertoni och rubbade hormonnivåer borde alla, barn som vuxna, utnyttja alla tillfällen till vardagsmotion. När det gäller barn är det av särskilt värde att tidigt vänja sig vid en spontan fysisk aktivitetsnivå och sunda matvanor, detta lägger grunden till fortsatt goda vanor i livet. Strunt i bilen, gå eller cykla istället, och sluta sockra maten!

Anmäl kommentar

Postad av: Namn Biomedicinsk analytiker, 17:46, 20 augusti 2008  

Jag förstår inte var Läkarförbundet och SHSTF kom in i denna debatt. SHSTF finns inte som fackförbund sedan minst 15 år.

Anmäl kommentar

Postad av: Namn, 17:22, 20 augusti 2008  

det lurar inte pedofiler i alla buskar! se till att barnen går i grupp och har en gemenskap, motion och rörelse är bästa recept. pedofilerna finns oftast i familjens närhet, manlig släkning, vän mm kolla dem istället!

Anmäl kommentar

Postad av: Ej besserwisser, 17:06, 18 augusti 2008  

Jag tycker inte facken skall omyndigförklara föräldrarna. Det är ingenting pos för folkhälsan alls.

Anmäl kommentar

Postad av: För folkhälsa, 13:46, 18 augusti 2008  

Det är ett bra förslag och naturligtvis ska man jobba för det. Men av erfarenhet vet jag att kommuner snabbt ta till sig sådana är argument för att sedan använda dem i besparingsyfte, alla bor inte i städer utan är beroende av skolskjuts.

Anmäl kommentar

Postad av: Frida, 11:06, 18 augusti 2008  

Så läkarförbundet och SHSTF borde inte lägga sig i folkhälsan? Det är faktiskt på tiden att man gör en ordentlig satsning på TIDIGA preventiva åtgärder för att minska sjukligheten hos befolkningen. God kondition är en förutsättning för att hålla sig frisk från både hjärt-kärl sjukdom, fetma och dess följdsjukdomar. Men man måste starta tidigt!! Bra inititativ!

Anmäl kommentar

Postad av: Namn, 11:25, 15 augusti 2008  

Jag tycker både läkarförbundet och SHSTF borde fokusera på att medlemmarna får bra arbetsvillkor och löner och lämna transportfrågor av barn till familjer och politiker.

Anmäl kommentar

Postad av: Rullbusken, 00:29, 15 augusti 2008  

Måste vi börja hålla barnen inne eller i våra bilar pga pedofiler så har väl ändå myndigheterna tappat greppet om det elementära?

Anmäl kommentar

Postad av: Thomas leg Sjukgymnast, 20:39, 14 augusti 2008  

Bra förslag !!

Anmäl kommentar

Postad av: Namn, 19:09, 14 augusti 2008  

Mycket bra förslag! Ylva leg dietist

Anmäl kommentar

FLER NYHETER

 

Foto: Tonny FoghmarEn strandad sillval kan ge den medicinska vetenskapen nya svar. Nu har danska läkare skiktröntgat djurets hjärta.

 
 

Foto: Photos.comDen norske läkaren smet från sitt pass på akuten för att gå på hårdrockskonsert. Nu stängs han av.

 
 

JUST NU PÅ DAGENS MEDICIN

 

Semesterboende

Uthyres: Torp i Blekinge (Sverige)
Pris: Fra 2450,-/uge |                       Registrerat: 2010-09-01
 

Jobb

Vårdapoteket söker Rx-specialist till huvudkontoret i Malmö respektive apotekschef till Kullbergska sjukhuset i Katrineholm
Vårdapoteket 
To overenskomstansatte overlæger ved Patologisk Institut
 
Vi söker chefer
Smittskyddsinstitutet, Solna 
Välkommen att arbeta för Prime Doctor
Prime Doctor 
Socialstyrelsen söker UTREDARE som ska arbeta med patientsäkerhet
Socialstyrelsen, Stockholm 
Affärsutvecklare
Proxima Primärvård AB 
Specialeansvarlig overlæge
Regionshospitalet Viborg, Skive Reumatologisk afsnit, Medicinsk afdeling 
Hudläkare
Nacka Närsjukhus Proxima AB 
Specialistläkare i allmän kirurgi
Proxima Specialistvård i Motala  
Specialist i allmänmedicin
Proxima AB, Nykvarns Vårdcentral 
Ögonläkare
Proxima AB, Nacka 
Läkare
Tungelsta hälsan 
Specialist inom psykiatri
Landstinget i Värmland 
Jobb från
dagenssjukskoterska.se
Vårdenhetschef
Kullbergska sjukhuset i Katrineholm 
Operationssjuksköterska vikariat
Proxima AB 
Chefsjuksköterska
Ersta Diakoni, IVA/postoperativa avdelningen  
Sjuksköterskor
Ersta diakoni, Ersta Barnhospice  
Sjuksköterska
Kirurgiska Mottagningen, Göteborg 
Sjuksköterskor
All vård AB