Vanliga KOL-läkemedel kan öka risk för hjärtinfarkt
2008-09-23Patienter med KOL som använder vanliga inhalationsläkemedel, så kallade antikolinergika, löper en signifikant ökad risk att få hjärtinfarkt, stroke eller att dö av hjärt-kärlsjukdom visar en metaanalys som publiceras i onsdagens utgåva av tidskriften Jama.
Antikolinergika, som bland annat Spiriva (tiotropiumbromid) och Atrovent (ipratropium) används ofta av patienter med KOL, kroniskt obstruktiv lungsjukdom. Sambandet mellan dessa läkemedel och risk för hjärt-kärlsjukdom har dock inte varit känt tidigare.
Det är forskare vid Wake Forest University School of Medicine i North Carolina, USA, som gått igenom 103 studier om sambandet mellan hjärt-kärlsjukdom och användandet av antikolinergika. 17 studier, som sammanlagt omfattade 14 783 patienter, uppfyllde forskarnas kriterier. 7 472 patienter behandlades med antikolinergika och 7 311 var kontroller. Uppföljningstiderna i studierna varierade mellan sex veckor och fem år.
Resultatet visar att inhalerade antikolinergika som användes i mer än 30 dagar signifikant ökade den relativa risken för stroke, hjärtinfarkt eller död i hjärt-kärlsjukdom med 58 procent.
Forskarna konstaterar att KOL i sig är en riskfaktor för död i hjärt-kärlsjukdomar och att läkare som behandlar KOL-patienter bör överväga riskerna på lång sikt med antikolinergika och väga dem mot de fördelar som dessa läkemedel också ger.
FLER NYHETER
Läkare är drömyrket hos en partner, enligt en ny opinionsundersökning. ”Smickrande”, tycker en representant för Läkarförbundet.
NYHETER
NYHETER
Läkare är det vanligaste yrket bland män som vill vänsterprassla. Åtminstone enligt en högst ovetenskaplig topplista från USA.
NYHETER
JUST NU PÅ DAGENS MEDICIN



Skriv kommentar
Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.Kommentarer
Riskökningen för insjuknande i stroke var i och för sig inte signifikant.....
Anmäl kommentar
Det kan väl knappast vara värt risken om priset är en stroke - effekterna måste vara rejäla eftersom de kan påvias efter 30 dagars användning. Här - se exempel på hur evidensbaserad terapi kan slå fel/missa målet: patientens "hjärnhälsa" offras för "lunghälsan". I de flesta fall är det bättre att vara andfådd än att kämpa mot effekterna av en stroke.
Anmäl kommentar