Webbfråga

Jourläkare i Kronoberg protesterar mot att de snart måste bädda sina sängar själva. Har läkare för många sidouppgifter?

Jourläkare i Kronoberg protesterar mot att de snart måste bädda sina sängar själva. Har läkare för många sidouppgifter?
Ja
Nej
Vet inte
comp_000044f6aa10_000000003f_2477
Laddar...
Ställning

Oväntat hög kostnad för vaccin mot svininfluensa

2009-07-22Notan för de beställda vaccinen mot svininfluensa kom som en chock för Sveriges Kommuner och Landsting, SKL.

Sverige har beställt 18 miljoner doser vaccin mot den nya influensan A(H1N1), två doser till var invånare. Kostnaden överraskade Göran Stiernstedt, chef för vård och omsorg på Sveriges Kommuner och Landsting, SKL.

– Ett vanligt influensavaccin kostar 35 kronor per dos. Den här gången tar de 65 kronor per dos. Den prisökningen kom som en kalldusch för oss. Totalt blir det 1,3 miljarder kronor, säger han till Svenska Dagbladet.

Nu kritiserar han läkemedelsföretagens höga prissättning. Han kan inte se någon anledning till att vaccin mot svininfluensa ska vara mycket dyrare än andra influensavaccin då företagen redan har de anläggningar som krävs för produktion.

– Det är uppenbart att vaccinbolagen tjänar otroligt mycket pengar på detta. Känslan är ju också att det är väldigt stora särintressen som styr här i bakgrunden, säger han.

Göran Stiernstedt, SKL.

Göran Stiernstedt, SKL.

Jonas Vikman är informationschef på läkemedelsföretaget Glaxo Smithkline som tillverkar och säljer vaccinet. Han säger till Svenska Dagbladet att han inte tycker att priset är konstigt.

– Det här är en extremt svår order – att på kort sikt tillverka en sådan stor mängd vaccin. En sådan här världsomfattande pandemi har vi faktiskt inte haft på över 40 år.

Han påpekar också att företaget, via världshälsoorganisationen WHO, har skänkt bort 50 miljoner vaccindoser till utvecklingsländer.

Skriv kommentar

Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.

Skriv en kommentar

Skriv signatur:

Kommentarer

Postad av: Toni, 13:50, 12 augusti 2009  

Stoppa lite pengar i rätt fickor och du får sälja skit till de styrda för långt mycket mer...

Grand Hustle

Anmäl kommentar

Postad av: Peter H, 10:44, 10 augusti 2009  

Är det någon som fått influensan? Eller vaccinet?

Anmäl kommentar

Postad av: Annika, 12:55, 24 juli 2009  

När det kniper är det verkligen en fråga om människors lika värde.
Vilka ska prioriteras och vilka ska "offras", kinkigt beslut.
Naturligtvis kan man inte vara snål nu utan vaccinera hela befolkningen. Här skulle politikerna kunna vinna många grastispoäng inför de kommande valen, men det krävs mod till beslut som dessutom brådskar.

Anmäl kommentar

Postad av: John, 20:20, 22 juli 2009  

Landstingen och staten oroar sig för kostnaderna, när de egentligen borde oroa sig för huruvida det över huvud taget kommer att finnas vaccin så att det räcker åt alla. Å andra sidan behöver t.ex. de ansvariga myndighetscheferna inte oroa sig för egen del, eftersom de av allt att döma kommer att prioriteras vid vaccination, medan vi andra får vänta eller helt enkelt vara utan vaccin och acceptera det och låtsas som om allt är frid och fröjd. En sak som förvånar mig med de senaste dagarnas nyhetsrapportering och myndighetsuttalanden är att h1n1 i stort sett är "ofarligt". Men om det är så "ofarligt", varför ska man då prioritera alla bekväma myndighetschefer och direktörer?

Anmäl kommentar

Postad av: syrran, 16:38, 22 juli 2009  

Förutsätter att man bedömt risken och fattat beslut om antal beställda doser utifrån denna. Hade man beställt färre antal doser om priset varit högre? Varje person med litet insikt i hur marknaden fungerar borde kunna misstänkt att företaget i detta läge kanske skulle ta ett högre pris än för "vanligt" influensavaccin.
Varför inte kolla priset innan?

Anmäl kommentar

Postad av: femman, 12:26, 22 juli 2009  

Sverige var på gång att tillsammans med danmark och norge bygga en gemensam anläggning för vaccintillverkning pga rädslan för fågelinfluensan. Borgarna stoppade detta när dom kom till makten för den var inte privat och därför fel. I efterhand kan det kanske visa sig att det blev ett dyrt beslut. Riktigt dyrt beslut blir det om fler typer av vaccin behövs i närtid.

Anmäl kommentar

Postad av: Dr No, 11:45, 22 juli 2009  

Oj då, kostar vaccinet pengar?
Har vi glömt att fråga om priset innan vi beställde 18 miljoner doser??
Makalöst inkompetent.
Hur kan statliga SMI få fatta ett beslut som i slutänden kostar landstingen ca 2 miljarder kronor utan att staten tar ansvaret för kostnaden. Influensan är ju bedömd att vara en relativt lindrig variant, effekterna är huvudsakligen produktionsbortfall i samhället. Trots detta kommer åtgärderna pga H1N1 att tillåtas konkurrera ut övrig skattefinansierad vård vilket leder till ökad dödlighet i "vanliga" sjukdomar hos äldre och multisjuka.

Anmäl kommentar

Infektion

 

Jobb

To overenskomstansatte overlæger ved Patologisk Institut
 
Välkommen att arbeta för Prime Doctor
Prime Doctor 
Socialstyrelsen söker UTREDARE som ska arbeta med patientsäkerhet
Socialstyrelsen, Stockholm 
Affärsutvecklare
Proxima Primärvård AB 
Specialeansvarlig overlæge
Regionshospitalet Viborg, Skive Reumatologisk afsnit, Medicinsk afdeling 
Hudläkare
Nacka Närsjukhus Proxima AB 
Specialistläkare i allmän kirurgi
Proxima Specialistvård i Motala  
Specialist i allmänmedicin
Proxima AB, Nykvarns Vårdcentral 
Ögonläkare
Proxima AB, Nacka 
Läkare
Tungelsta hälsan 
Specialist inom psykiatri
Landstinget i Värmland 
Jobb från
dagenssjukskoterska.se
Sjuksköterskor som gärna väljer både pest och kolera
Läkare utan gränser 
Operationssjuksköterskor
Astrid Lindgrens Barnsjukhus,Barnoperation i Solna 
Sjuksköterska till stiftelsen Mälargården Rehab center
Sigtuna 
Vårdenhetschef
Kullbergska sjukhuset i Katrineholm 
Operationssjuksköterska vikariat
Proxima AB 
Chefsjuksköterska
Ersta Diakoni, IVA/postoperativa avdelningen  
Sjuksköterskor
Ersta diakoni, Ersta Barnhospice  
Sjuksköterska
Kirurgiska Mottagningen, Göteborg 
Sjuksköterskor
All vård AB