Webbfråga

Socialstyrelsen har presenterat sina nya riktlinjer för behandling av ångest och depression. Är det rätt att öka användningen av KBT?

Socialstyrelsen har presenterat sina nya riktlinjer för behandling av ångest och depression. Är det rätt att öka användningen av KBT?
Ja
Nej
Vet inte
comp_000044f6aa10_000000003f_2477
Laddar...
Ställning

Husmark Pehrsson (m) tror på kulturell rehabilitering

2009-11-10Region Skåne får en halv miljon i statliga pengar för kultur på recept.

I dag, tisdag, presenterar Region Skåne sin försöksverksamhet ”Kultur på recept” för regeringen. Tanken är att använda kultur som ett medel för att förebygga och förkorta sjukfrånvaro.

Samtidigt får Region Skåne en halv miljon kronor för försöksverksamheten av regeringen, skriver socialdepartementet i ett pressmeddelande.

Foto: Photos.com

Foto: Photos.com

Enligt socialförsäkringsminister Cristina Husmark Pehrsson (m) är förhoppningen att kultur på recept ska ge nya insikter i hur kultur, på ett mer uttalat sätt, kan vara en del av rehabiliteringen för sjukskrivna.

Målgruppen är i första hand patienter inom diagnosgruppen lätta och medelsvåra depressioner, stress samt långvarig smärta.

Skriv kommentar

Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Postad av: Woodtears, 15:19, 11 november 2009  

Skicka remiss till beteendevetare och humanister och låt dessa ansvara ansvara för den kulturella rehabiliteringen. Amen.

Anmäl kommentar

Postad av: En annan kulturdoktor, 08:24, 11 november 2009  

Bra kultursmak ...?! Självfallet ska den kulturmedicin som har bäst verkan sättas in, inte sant? Vad som är godast har inte alls med saken att göra. Skriva ut godtyckligt litet hur som helst ska vi väl ändå inte. Eller det kanske vi ska??

Anmäl kommentar

Postad av: Absurt, 23:12, 10 november 2009  

Jag ställer gladeligen upp på en dubbelblind studie i detta område... Hoppas förskrivaren har bra kultursmak bara.

Anmäl kommentar

Postad av: ssk, 17:45, 10 november 2009  

lätt depression,stress och långvarig smärta passar in perfekt på mej så här i höstmörkret.Det hade verkligen piggat upp med en helkväll på operan gärna i Köpenhamn.Jag är gärna försökskanin på den nivån.

Anmäl kommentar

Postad av: Ing-Britt Persson, 14:54, 10 november 2009  

Nämen, vad nu?! Jag skriver ut recept på kultur hela, hela tiden och v g se min blogg här på Dagens Medicin, hälsar Ing-Britt Persson

Anmäl kommentar

Postad av: Lilla Fröken Kvist , 14:22, 10 november 2009  

Å jag vill ha en italienare för det skulle jag må bra av.

Anmäl kommentar

Postad av: Dr Kulturbella, 14:03, 10 november 2009  

Hurra, jag ser verkligen fram emot att börja skriva ut recept, kulturellt högutbildad som jag är. För det är väl ändå inte medicinare som ska skriva ut recept inom mitt område, kultur ... Eller, o hemska tanke, är det??

Anmäl kommentar

Postad av: ssk, 14:01, 10 november 2009  

Håller med kapten krok! Jag vill ha högre lön =)

Anmäl kommentar

Postad av: Kapten Krok, 13:39, 10 november 2009  

Jättebra idé. Jag tror absolut att saker som är roliga gör att man mår bättre. Jag vill ha en segelbåt!

Anmäl kommentar

Allmänmedicin

 

Jobb

Överläkare i urologi
Urologiska kliniken, Universitetssjukhuset i Örebro 
Två specialistläkare/ överläkare (LUS)
Skånes universitetssjukhus, Hematologiska kliniken  
Två tjänster forskningsläkare
Akademiska sjukhuset Center of Excellence Inflammation 
2 st överläkare i kirurgi
Kirurgkliniken, Mora lasarett 

Jobb för sjuksköterskor

Sykepleiere og jordmødre til Norge!
Manpower Professional Medical, Norge 
Sjuksköterska
Mälarsjukhuset, Medicinkliniken, Medicinmottagningen  
Vårdenhetschef
Anestesikliniken, Mälarsjukhuset i Eskilstuna och Kullbergska sjukhuset i Katrineholm  
Sjuksköterska
Ersta Sjukhus, Anestesikliniken Postop/IVA 
Avdelningschef
Universitetssjukhuset Örebro, Öron- , näs- och halskliniken 
Vårdutvecklare två tjänster
Sjukhuset i Varberg 
Entusiastisk verksamhets-  utvecklare
Oskarshamns sjukhus 
Vi söker er som vill leda Sveriges första barnhospice
Ersta Diakoni, Nacka  
Två röntgensjuksköterskor
Röntgenkliniken, Hälso- och sjukvårdsförvaltningen, Gotlands kommun 
Sjuksköterskor
Oskarshamns sjukhus, diagnostik Radiologi 
Längtar du efter något nytt?
Nurse Partner 
Diagnos- sjuksköterska
Neurologiskt Handikappades Riksförbund 
Vi söker sjuksköterskor som vill leva ett rikare liv:-)
Dedicare 
Nu söker vi sjuksköterskor som vill dra väster ut:-)
Dedicare 
Sommarjobba på Gotland!
Gotlands kommun