Kronoberg upphandlar omskärelser av småpojkar
2009-12-08Inga läkare inom Landstinget Kronoberg kommer att göra omskärelser på små pojkar.
Sveriges Kommuner och Landsting, SKL, anser att landstingen bör erbjuda omskärelse av små pojkar även när det inte är medicinskt motiverat. Rekommendationen har rört upp känslorna bland många vårdanställda, som anser att ingreppet är moraliskt tvivelaktigt.
Landstinget Kronoberg följer SKL:s riktlinjer men väljer att upphandla tjänsten. Beslutet fattades av landstingsstyrelsen i går, måndag, och innebär att omskärelserna inte ska utföras på landstingets egna sjukhus. Förmodligen går uppdraget till ett privat bolag, rapporterar Smålandsposten.
Landstingsstyrelsens beslut innebär också att patientens familj får ta hela kostnaden för ingreppet.

Skriv kommentar
Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.Kommentarer
@Pensionerad leg. läkare
Instämmer tillfullo.
Anmäl kommentar
Elektroniskt nätverk mot omskärelse:
http://groups.yahoo.com/group/omskarelse/
Det finns på Facebook också, men det är spärrat av Landstingets IT-avdelning.
Video som visar hur misshandeln går till:
http://video.google.com/videoplay?docid=-6584757516627632617
Anmäl kommentar
Jag fattar inte.
Hur kan någon ställa upp på denna könstympning?
Se med vilken emfas man talar om omskärelse av flickor, men man försvarar samtidigt den av pojkar. Ofattbart.
Lever vi inte på 2000-talet?
Anmäl kommentar
Rent rationellt borde denna uråldriga religiösa/kulturella sedvänja förbjudas omgående, då det inte går att försvara att man skär av delar av könsorganet på spädbarn för att markera religiös och/eller kulturell grupptillhörighet. Ur ett politiskt perspektiv är frågan svårare.
Hur man än vrider och vänder stider det mot läkaretiken att skada sina patienter, så läkare som utför eller medverkar vid dessa ingrepp borde delegitimeras.
Anmäl kommentar
Är det inte dags att Sverige slutar omskära barn? Ur ett genusperspektiv diskrimineras pojkar!Är pojkars rätt att bestämma över sin egen sin kropp mindre värd än flickors? Ur ett rättviseperspektiv ska INGET barn omskäras!
Sjuksköterska på barnsjukhus
Anmäl kommentar