Webbfråga

Socialstyrelsen har presenterat sina nya riktlinjer för behandling av ångest och depression. Är det rätt att öka användningen av KBT?

Socialstyrelsen har presenterat sina nya riktlinjer för behandling av ångest och depression. Är det rätt att öka användningen av KBT?
Ja
Nej
Vet inte
comp_000044f6aa10_000000003f_2477
Laddar...
Ställning

Rökstopp ökade diabetesrisk

2010-01-04Den som slutar röka kan löpa ökad risk för att drabbas av diabetes. Extra kilon runt magen är sannolikt orsaken.

Det är väl känt att rökning ökar risken för diabetes och cigaretter är förstås starkt kopplade till flera andra sjukdomar och för tidig död.

Men en ny undersökning pekar på oväntade risker med att sluta röka.

I studien inkluderades nästan 11 000 vuxna personer som inte hade diabetes. Dessa följdes i upp till 17 år.

Resultaten, som publiceras i tidskriften Annals of Internal Medicine, tyder på att risken för insjuknande i typ 2-diabetes är 70 procent förhöjd under en sexårsperiod för den som slutat röka jämfört med ickerökare.

Riskökningen var som störst de tre första åren efter rökstoppet och skillnaden hade jämnats ut efter tolv år. Bland dem som fortsatte röka var risken mindre än för dem som hade fimpat, men högre än för dem som aldrig hade rökt.

Alla de positiva effekterna av att sluta röka gör att artikelförfattarna är tydliga med att den som röker bör sluta – de nya rönen till trots. Hsin-Chieh Jessica Yeh, forskarassistent vid Johns Hopkins University School of Medicine, som lett studien, säger till nyhetstjänsten Newswise att budskapet är att man över huvud taget inte bör börja röka.

Anledningen till riskökningen är sannolikt den viktuppgång som ofta sker i samband med ett rökstopp. Därför manar nu forskarna till extra uppmärksamhet på viktuppgång i samband med rökstopp.

Skriv kommentar

Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Postad av: Namn, 07:41, 12 januari 2010  

Slutsatsen är klar. Börja aldrig med rökning!

Anmäl kommentar

Postad av: Dr Jan Bergqvist, 14:54, 6 januari 2010  

Jag har personlig erfarenhet av att sluta röka-som jag gjort i 10 år och slutade för 2 år sedan. Rökte 1 pkt / dag.Försökte sluta minst10ggr desförinnan.
Det var som att gå på 4 an  växel i ett år. Kroppen som blivit stimulerad av nikotin dagligen fick ingen stimulans. Tarmar slutade att fungera - obstipation med avföring 1 ggr/vecka.Orkeslöshet/utmattning pga inget nikotin orsakade att man inte ens orkad en promenad. Tröstspisde och viktuppgång 5 kg som följd. Jag höll dock ut och reducerat vikten med 7 kg i dag. Mår förträffligt utan rök. I Norge får ej längre tobak exponeras i butiker - ett bra förslag från nabolandet.

Anmäl kommentar

Diabetes

 

Jobb

Distriktsläkare
Gnosjö vårdcentral 
Kurator
Gnosjö vårdcentral 
Överläkare i urologi
Urologiska kliniken, Universitetssjukhuset i Örebro 
Två specialistläkare/ överläkare (LUS)
Skånes universitetssjukhus, Hematologiska kliniken  
Två tjänster forskningsläkare
Akademiska sjukhuset Center of Excellence Inflammation 
2 st överläkare i kirurgi
Kirurgkliniken, Mora lasarett 

Jobb för sjuksköterskor

Sykepleiere og jordmødre til Norge!
Manpower Professional Medical, Norge 
Sjuksköterska
Mälarsjukhuset, Medicinkliniken, Medicinmottagningen  
Vårdenhetschef
Anestesikliniken, Mälarsjukhuset i Eskilstuna och Kullbergska sjukhuset i Katrineholm  
Sjuksköterska
Ersta Sjukhus, Anestesikliniken Postop/IVA 
Avdelningschef
Universitetssjukhuset Örebro, Öron- , näs- och halskliniken 
Vårdutvecklare två tjänster
Sjukhuset i Varberg 
Entusiastisk verksamhets-  utvecklare
Oskarshamns sjukhus 
Vi söker er som vill leda Sveriges första barnhospice
Ersta Diakoni, Nacka  
Två röntgensjuksköterskor
Röntgenkliniken, Hälso- och sjukvårdsförvaltningen, Gotlands kommun 
Sjuksköterskor
Oskarshamns sjukhus, diagnostik Radiologi 
Längtar du efter något nytt?
Nurse Partner 
Diagnos- sjuksköterska
Neurologiskt Handikappades Riksförbund 
Vi söker sjuksköterskor som vill leva ett rikare liv:-)
Dedicare 
Nu söker vi sjuksköterskor som vill dra väster ut:-)
Dedicare 
Sommarjobba på Gotland!
Gotlands kommun