Webbfråga

Socialstyrelsen har presenterat sina nya riktlinjer för behandling av ångest och depression. Är det rätt att öka användningen av KBT?

Socialstyrelsen har presenterat sina nya riktlinjer för behandling av ångest och depression. Är det rätt att öka användningen av KBT?
Ja
Nej
Vet inte
comp_000044f6aa10_000000003f_2477
Laddar...
Ställning

Screening kan halvera risk för att drabbas av tarmtumörer

2010-01-04Att genomgå koloskopiscreening kopplas till en nästan halverad risk för att drabbas av kolorektala tumörer inom tio år. Men skyddet gäller bara tumörer i ändtarmen och i vänstra delen av tjocktarmen, enligt en ny studie.

I flera länder är screening med koloskopi en rekommenderad metod för att i tidigt skede hitta icke-symtomgivande tumörer i tjocktarm och ändtarm. Men enligt tyska forskare bakom en ny studie är det oklart hur effektiv metoden är på samhällsnivå och vilka delar av tarmen som skyddas mot tumörer.

I en ny studie har de därför undersökt förekomsten av kolorektala tumörer bland 3 287 invånare i delstaten Saarland i Tyskland. Studiedeltagarna, som var 55 år eller äldre, fick samtliga göra en koloskopi.

Bland de 2 701 deltagare som inte genomgått en koloskopi de senaste tio åren upptäcktes avancerade tumörer hos 11,4 procent. Motsvarande siffra bland dem som gjort en koloskopi de senaste tio åren var 6,1 procent.

Som avancerad tumör räknades avancerade adenom, det vill säga godartade tumörer som utgår från körtelvävnad, samt elakartad cancer.

Efter justeringar för olika andra faktorer var en tidigare genomförd koloskopi totalt sett kopplat till 48 procents minskad risk för att ha utvecklat tumörer i tjock- eller ändtarm, jämfört med om man inte gjort koloskopi förut.

Skillnaden mellan grupperna berodde till största del på ett skydd mot tumörer i vänstra sidan av tjocktarmen, inklusive ändtarmen. Riskminskningen för sådana tumörer var 67 procent.

Screeningen tycktes dock inte innebära ett skydd mot tumörer i högra delen av tjocktarmen, inklusive den tvärgående delen, alltså de delar av tjocktarmen som är närmast tunntarmen.

Forskarna bakom studien är bland annat verksamma vid Deutsches Krebsforschungszentrum i Heidelberg. De spekulerar i att en orsak till att metoden inte skyddade mot avancerade tumörer i högra delen av tjocktarmen kan vara att den ursprungliga koloskopiundersökningen bland dem som tidigare gjort koloskopi kan ha utförts med dålig kvalitet.

I Sverige är inte koloskopiscreening en rekommenderad rutinmetod hos till synes friska individer. En orsak är att det saknas data från randomiserade kliniska prövningar.

Studien publiceras online av tidskriften Journal of the National Cancer Institute.

Skriv kommentar

Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Postad av: emigreradDr, 16:09, 5 januari 2010  

Re: joppe. Ett exempel på en studie finner du i artikeln ovan.

Jag har aldrig förstått mig på människor som är villiga att offra människoliv för kortsiktig landstingsekonomisk vinning och som aktivt letar efter svepskäl att inte införa nya metoder eller läkemedel.

Kanske kan du kan förklara hur man då resonerar?
 

Anmäl kommentar

Postad av: joppe, 10:42, 5 januari 2010  

Och huvudskälet att man screenar så generöst i USA är väl som alltid också ekonomiskt - dvs läkarens ekonomi. Vilka evidens finns för att göra på annat sätt än i Sverige?

Anmäl kommentar

Postad av: emigreradDr, 16:07, 4 januari 2010  

Här i USA gäller allmän screeening med koloskopi. Man startar då pat är 50 år eller tio år yngre än förstagradssläkting som insjuknat, vilketdera som är tidigast. Sedan rekommenderas beroende på resultatet en ny coloskopi inom ett visst intervall, vanligen 3, 5 eller 10 år. Jag kan intyga att väldigt många polyper hittas, som om de fått växa till ofta lett till invasiv cancer. Huvudskälet till att man inte screenar i Sverige är väl som alltid ekonomiskt.

Anmäl kommentar

Postad av: med.stud., 15:58, 4 januari 2010  

Ett annat problem med koloskopiscreening är ju att det uppfattas som en obehaglig undersökning, som många troligtvis alltså inte skulle vilja vara med om...?

Anmäl kommentar

Cancer

 

Jobb

Överläkare i urologi
Urologiska kliniken, Universitetssjukhuset i Örebro 
Två specialistläkare/ överläkare (LUS)
Skånes universitetssjukhus, Hematologiska kliniken  
Två tjänster forskningsläkare
Akademiska sjukhuset Center of Excellence Inflammation 
2 st överläkare i kirurgi
Kirurgkliniken, Mora lasarett 

Jobb för sjuksköterskor

Sykepleiere og jordmødre til Norge!
Manpower Professional Medical, Norge 
Sjuksköterska
Mälarsjukhuset, Medicinkliniken, Medicinmottagningen  
Vårdenhetschef
Anestesikliniken, Mälarsjukhuset i Eskilstuna och Kullbergska sjukhuset i Katrineholm  
Sjuksköterska
Ersta Sjukhus, Anestesikliniken Postop/IVA 
Avdelningschef
Universitetssjukhuset Örebro, Öron- , näs- och halskliniken 
Vårdutvecklare två tjänster
Sjukhuset i Varberg 
Entusiastisk verksamhets-  utvecklare
Oskarshamns sjukhus 
Vi söker er som vill leda Sveriges första barnhospice
Ersta Diakoni, Nacka  
Två röntgensjuksköterskor
Röntgenkliniken, Hälso- och sjukvårdsförvaltningen, Gotlands kommun 
Sjuksköterskor
Oskarshamns sjukhus, diagnostik Radiologi 
Längtar du efter något nytt?
Nurse Partner 
Diagnos- sjuksköterska
Neurologiskt Handikappades Riksförbund 
Vi söker sjuksköterskor som vill leva ett rikare liv:-)
Dedicare 
Nu söker vi sjuksköterskor som vill dra väster ut:-)
Dedicare 
Sommarjobba på Gotland!
Gotlands kommun