Webbfråga

Lars Ohly (v) pekas ut som tänkbar socialminister i en ny rödgrön regering. Skulle han göra ett bättre jobb än Göran Hägglund (kd)?

Lars Ohly (v) pekas ut som tänkbar socialminister i en ny rödgrön regering. Skulle han göra ett bättre jobb än Göran Hägglund (kd)?
Ja
Nej
Vet inte
comp_000044f6aa10_000000003f_2477
Laddar...
Ställning

Sjukgymnastik minskar ödem efter bröstcanceroperation

2010-01-14Lymfödem, som ofta drabbar bröstcancerpatienter, kan motverkas genom massage och träning av axeln. Det visar en ny klinisk studie som publiceras i tidskriften British Medical Journal.

I en interventionsstudie har forskare vid Alcalá de Henares-universitetet i Madrid, Spanien, studerat 120 kvinnor som genomgått bröstcanceroperation med borttagande av lymfkörtlar i armhålan. Hälften av kvinnorna lottades till att få sjukgymnastik och utbildning under tre veckor, tidigt efter operationen, medan den andra hälften enbart fick utbildning.

Ett år efter interventionen gjordes en uppföljning av 116 av kvinnorna. Då hade 7 procent av kvinnorna i gruppen med sjukgymnastik utvecklat sekundärt lymfödem medan det i kontrollgruppen var 25 procent. En annan skillnad var att lymfödemet diagnostiserades fyra gånger senare i behandlingsgruppen jämfört med i kontrollgruppen.

Sekundärt lymfödem, som är en vanlig komplikation efter bröstcanceroperation, uppkommer då lymfsystemet skadas, vilket leder till att vätska ansamlas och att armen svullnar.

Sjukgymnastiken innefattade lymfdränage, som är en form av massage, liksom massage av ärrvävnad och träning av axeln. Utbildningsdelen bestod av information om lymfsystemet och råd för att undvika skada och infektion.

Forskarna drar slutsatsen att sjukgymnastik tidigt efter bröstcanceroperation med borttagande av lymfkörtlar, kan motverka sekundärt lymfödem i minst ett år efter operationen. De påpekar dock att effekterna på längre sikt behöver studeras.

I en kommentar till artikeln poängterar docent Andrea Cheville vid Mayo Clinic i Minnesota, USA, att den typ av behandling som används kräver specifik kompetens hos sjukgymnasten, vilket gör att det är viktigt att patienten remitteras rätt. Hon skriver också att det inte är möjligt att särskilja vilken del av behandlingen som ger den positiva effekten.

Johanna Lundberg

 

Skriv kommentar

Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.

Skriv en kommentar

Kvinnohälsa

 

Jobb

Primärvårdschef
Örebro läns landsting 
Regionansvarig Säljare
för Stockholm, Sörmland, Östergötland och Gotland med placering i regionen 
Opererande gynekolog, överläkare/specialistläkare
Kvinnokliniken, Mora lasarett 
Allmänläkare
Munkfors och Ekshärads vårdcentraler 
Ledende overlæge
Klinisk Mikrobiologisk afdeling, Regionshospitalet Viborg, Skive, Kjellerup  
Forskare/innovatör i teknik, medicin och ledning
Centrum för teknik i medicin och hälsa, KTH 

AT-tjänster

Välkommen till Landstinget Västernorrland
Sundsvall- Härnösand, Sollefteå sjukhus, Örnsköldsviks sjukhus, Primärvården Västernorrland 
Sök AT i Norrbotten
Kiruna, Gällivare, Kalix, Sunderbyn, Piteå 
Vi söker 25 AT-läkare med tillträde hösten 2010
21 månader • Avesta 3 block • Falun 10 block • Ludvika 4 block • Mora 8 block 

Jobb för sjuksköterskor

Avdelningschef
Universitetssjukhuset Örebro, Öron- , näs- och halskliniken 
Vårdutvecklare 2 tjänster
Sjukhuset i Varberg 
Entusiastisk Verksamhetsutvecklare
Oskarshamns sjukhus 
Vi söker er som vill leda Sveriges första barnhospice
Ersta Diakoni, Nacka  
2 röntgensjuksköterskor
Röntgenkliniken, Hälso- och sjukvårdsförvaltningen, Gotlands kommun 
Narkossköterska
Arrhythmia Center Stockholm 
Sjuksköterskor
Oskarshamns sjukhus, diagnostik Radiologi 
Längtar du efter något nytt?
Nurse Partner 
Diagnos- sjuksköterska
Neurologiskt Handikappades Riksförbund 
Laboratoriechef
Landstinget i Östergötland, GMP- laboratoriet (Good Manufacturing Practice) 
Vi söker sjuksköterskor som vill leva ett rikare liv:-)
Dedicare 
Nu söker vi sjuksköterskor som vill dra väster ut:-)
Dedicare 
Enhetschef/ hjärtsjuksköterska
Ersta Sjukhus 
Sommarjobba på Gotland!
Gotlands kommun