Barnsjukhus granskas efter uppmärksamhet i media
2010-01-28Astrid Lindgrens barnsjukhus i Solna ska granskas efter en rad av påstådda felbehandlingar.
Inom kort inleder Stockholms läns landsting en medicinsk revision av Astrid Lindgrens barnsjukhus. Det uppger sjukvårdslandstingsrådet Birgitta Rydberg (fp) för Dagens Nyheter.
Politikerna vill veta vad som ligger bakom den senaste tidens många och uppmärksammade anmälningar om felbehandling.
– Det är klart att vi undrar hur det egentligen ser ut på sjukhuset när vi ser uppgifter om felbehandlingar, säger Birgitta Rydberg.
Astrid Lindgrens barnsjukhus. Foto: Joacim Hedell
Enligt henne kan ett av problemen vara att barnsjukhuset inte har tillräckligt många erfarna specialistsjuksköterskor. För att lösa bemanningssituationen har sjukhuset i stället varit tvunget att anställa relativt unga och oerfarna sjuksköterskor.
– Om du har jobbat i 30 år har du väldigt mycket erfarenhet och kan rutinerna på ett annat sätt än någon som bara har jobbat ett par år, säger Birgitta Rydberg.
Granskningen ska vara klar om två till tre månader.

Skriv kommentar
Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.Kommentarer
Sjuksköterskors kunskap är en annan än läkares och båda är lika viktiga i vården. Sjuksköterskors kunskap har växt fram när gruppens relativt höga medicinska kunskap kombinerats med iakttagelser av enskilda patienter. Denna kunskap har förts vidare via muntlig tradition och varit klassificerad som "tyst kunskap". Den har inte varit beskriven och bevisad i form av vetenskapliga uppsatser.
När ssk skriver en uppsats i Omvårdnad är inte syftet att ssk ska få högre status och mera betalt. Syftet är att ssk:s gedigna erfarenhetsbaserade kunskap ska bli känd, granskad, förfinad och bevisad. Läs t.ex Sonia Bentlings bok Sjuksköterskeprofessionen; vetenskapliga idéer och kunskapsutveckling. På en universitetsklinik borde det ses som självklart - av alla ssk - att minst lika många ssk, som läkare, forskar; inte minst i en tid då ssk yrket förändras och ssk har givits självständigt ansvar för det som benämns specifik omvårdnad.
Anmäl kommentar
till barnsjuksköterska... vad menar du med att det medicinska paradigmet dominerar? är det negativt? En specialistsjuksköterska ska väl vara väldigt medicinskorienterad, anmälningsfall (allvarliga) handlar väl om medicinska misstag/prioriteringar, inte om att sköterskan har skrivit en magisterexamen i Omvårdnad?
Anmäl kommentar
Till Namn 22:53
Att tempot är högt i en utbildning säger inget om nivån på utbildningen. Frågan är kunskapsinnehållet, vilken litteratur man måste läsa och om inriktningen ligger på sjuksköterskans egen roll och funktion eller om det medicinska paradigmet dominerar.
Föreläsningar och litteratur som imponerar när man är relativt oerfaren kan värderas annorlunda av en erfaren kollega.
Min erfarenhet av utbildning omfattar flera olika universitet/högskolor i landet och i Stockholm och jag jämför med det mina unga kollegor beskriver från KI.
Det finns ju orsaker till att KI kritiserats av högskoleverket flera år i rad och att man till slut förlorade rätten att examinera grundutbildade. Det finns också uppenbara anledningar till att ALB har svårt att rekrytera erfarna ssk. Man kan skylla på lönen. Jag försöker peka på sambandet mellan situationen vid KI och arbetssituationen för ssk vid KS. På min arbetsplats jobbar man som läkarassistent, inte som ssk.
Man kan också notera att medan KI varnats av Högskoleverket så har Sophiahemmet prisats år efter år. Sophiahemmets utbildningar planeras, så vitt jag vet, av sjuksköterskor utan inflytande av läkare.
Innefattar barn vuben vid KI idag krav på magisteruppsats som t.ex iva vuben gör vid RK?
För 25 år sedan ställdes höga krav på den avslutande uppsatsen i barn vub i Linköping.
Anmäl kommentar
Vad vet du, barnsjuksköterska, om att specialistutbildningen till barnssk på KI är på lägre nivå än vad den var i övriga landet för 25 år sedan?? Hur kan du veta det?? Just nu gått halva den utb på just KI, på halvfart, men med ett enormt tempo, har även en annan specssk vub sedan tidigare och där krävdes det alldeles för lite. Men barnssk utb har ett högt tempo, kompetenta föreläsare och håller hög nivå anser jag. Däremot håller jag tillfullo med om att något drastiskt måste göras på ALB. Och det snarast! Skulle mitt barn bli inlagt där skulle jag se till att själv få sköta om medicinering och administrering av läkemedel mm.
Anmäl kommentar
Utvecklingen av grundutbildningen till ssk ligger ca 30 år efter övriga landet vid KI.
Specialistutbildningen till barnsjuksköterska vid KI är på lägre nivå än övriga landet var för 25 år sedan. Det får återverkningar på KS och ALB. När man tror att man är bäst och inte kan lära något av andra, är risken störst att man stagnerar och isolerar sig.
I en tid av stora förändringar - som ändringen av ssk yrket från en underordnad funktion underställd läkarens medicinska ansvar, till en fristående roll med självständigt ansvar för delar av vården - bör en universitetsklinik ligga först och leda utvecklingen; inte sist och bromsa den.
Varför ska man, som erfaren barn ssk, stanna på en arbetsplats där ens kompetens inte tas tillvara och där ssk från andra specialiteter får högre lön än barnsjuksköterskor?
Anmäl kommentar
Knappast värre på ALB än på andra ställen. Snarare tvärt om eftersom de i alla fall anmäler. Heder åt ALB.
Anmäl kommentar
Som man bäddar får man ligga Birgitta!
Anmäl kommentar
Att det är brist på barnsjuksköterskor inom barnsjukvården har landstinget sig själva att skylla.Låga löner är en orsak, hierarkiskt system är en annan. Omvårdnaden prioriteras inte heller när det gäller utveckling vilket gör att man som barnsjuksköterska söker sig till verksamheter där man har mer möjlighet till att påverka och utveckla vården.
Anmäl kommentar