Webbfråga

Socialstyrelsen har presenterat sina nya riktlinjer för behandling av ångest och depression. Är det rätt att öka användningen av KBT?

Socialstyrelsen har presenterat sina nya riktlinjer för behandling av ångest och depression. Är det rätt att öka användningen av KBT?
Ja
Nej
Vet inte
comp_000044f6aa10_000000003f_2477
Laddar...
Ställning

Ingen vill ta över Mora BB

2010-02-03Ingen har lagt anbud på BB-verksamheten vid Mora lasarett.

Det rapporterar Dalarnas Tidningar.

Personalen fick information om detta vid 16-tiden i dag, onsdag.

Dagens Medicin har tidigare berättat om att Mora BB hotas av permanent nedläggning på grund av svårigheterna att rekrytera läkare till verksamheten.

Landstinget Dalarna lät ett bemanningsföretag ringa upp samtliga förlossningsläkare i landet, men lyckades endast hitta två lämpliga kandidater. Minst sju läkare behövdes för att klara verksamheten.

Landstingsledningen beslutade sig då för att försöka hitta ett privat företag som ville driva Mora BB på entreprenad, men även detta tycks nu alltså ha misslyckats. 

Skriv kommentar

Dagens Medicin vänder sig till dig som arbetar i sjukvården och vår kommentarfunktion är endast avsedd för personer som i sin yrkesroll vill tillföra synpunkter och ny kunskap i ämnet.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Postad av: Namn, 19:49, 4 februari 2010  

Uppenbart att hela spektaklet handlar om att lägga ner men innan måste man låtsas att man gjort "allt". Med rätt betalning och villkor kan man naturligtvis bemanna kliniken med de läkare som behövs. Det hela är en fråga om ekonomi.

Anmäl kommentar

Postad av: f.d. landstingsanställd i Dalarna, 13:29, 4 februari 2010  

Landstinget Dalarna vänder kappan efter vinden. Läkare, och annan personal, smörar man för när de "behövs", annars är de mest en utgift, fr a läkarna. Och privata vårdgivare är ju pest, eller? Men kanske inte när det gäller att stoltsera med att man räddar Mora BB?

Anmäl kommentar

Postad av: Drintegyn, 08:59, 4 februari 2010  

Undrare och Observer:

Om inga obstetriker vill arbeta i Mora, hur ska det då kunna vara öppet? Bland läkarkollegiet finns det ingen jag träffat på som aktivt söker sig till Landstinget i Dalarna i nuläget. Allt för svajig ekonomi och otrygg arbetsplats.

Menar ni att man ska erbjuda mer pengar för att få dit folk eller att om blå politiker vore röda skulle folk vilja jobba där?

Anmäl kommentar

Postad av: Undrare, 07:51, 4 februari 2010  

Hur tänker nu blåa politiker som tror att konkurrens och marknadskrafter löser problem inom sjukvården. Om ingen är intressead av att driva BB i Mora, behövs då inget BB i Mora?

Anmäl kommentar

Postad av: Observer, 22:15, 3 februari 2010  

Det är så gulligt sätt av majoriteten att utan protester lägga ned Mora BB och med tiden även Mora lasarett.

Ge direktiv till tjänstemännen att de skriver ihop ett anbudsförfrågan som inte kan uppfyllas med de kostnader verksamheten kräver.

Det vore nog bättre med den framtida  kraftigt ökande befolkningen i dala- och hälsingefjällen med uppemot 400 000 sängplatser. Till det kommer 100 000 permanentboende invånare.
I resten av Dalarna finns det knappt 200 000 invånare.
Slutsats: Bygg ut Mora Lasarett och bygg om Falu lasarett till närsjukhus som Avesta och Ludvika.

Då finns det ett bra sjukhus mitt i Dalarna och då kommer det att finnas alla behövliga specialiteter inklusive BB i Mora.

Anmäl kommentar

Kvinnohälsa

 

Jobb

Två specialistläkare/ överläkare (LUS)
Skånes universitetssjukhus, Hematologiska kliniken  
Två tjänster forskningsläkare
Akademiska sjukhuset Center of Excellence Inflammation 
Opererande gynekolog, överläkare/ specialistläkare
Kvinnokliniken, Mora lasarett 
Allmänläkare
Munkfors och Ekshärads vårdcentraler 

AT-tjänster

Välkommen till Landstinget Västernorrland
Sundsvall- Härnösand, Sollefteå sjukhus, Örnsköldsviks sjukhus, Primärvården Västernorrland 
Sök AT i Norrbotten
Kiruna, Gällivare, Kalix, Sunderbyn, Piteå 
Vi söker 25 AT-läkare med tillträde hösten 2010
21 månader • Avesta 3 block • Falun 10 block • Ludvika 4 block • Mora 8 block 

Jobb för sjuksköterskor

Sjuksköterska
Mälarsjukhuset, Medicinkliniken, Medicinmottagningen  
Vårdenhetschef
Anestesikliniken, Mälarsjukhuset i Eskilstuna och Kullbergska sjukhuset i Katrineholm  
Sjuksköterska
Ersta Sjukhus, Anestesikliniken Postop/IVA 
Avdelningschef
Universitetssjukhuset Örebro, Öron- , näs- och halskliniken 
Vårdutvecklare två tjänster
Sjukhuset i Varberg 
Entusiastisk verksamhets-  utvecklare
Oskarshamns sjukhus 
Vi söker er som vill leda Sveriges första barnhospice
Ersta Diakoni, Nacka  
Två röntgensjuksköterskor
Röntgenkliniken, Hälso- och sjukvårdsförvaltningen, Gotlands kommun 
Sjuksköterskor
Oskarshamns sjukhus, diagnostik Radiologi 
Längtar du efter något nytt?
Nurse Partner 
Diagnos- sjuksköterska
Neurologiskt Handikappades Riksförbund 
Laboratoriechef
Landstinget i Östergötland, GMP- laboratoriet (Good Manufacturing Practice) 
Vi söker sjuksköterskor som vill leva ett rikare liv:-)
Dedicare 
Nu söker vi sjuksköterskor som vill dra väster ut:-)
Dedicare 
Sommarjobba på Gotland!
Gotlands kommun