Sedan årsskiftet medges inga dispenser mot de nya regler som säger att män som har haft sex med män ska kunna lämna blod efter ett års karenstid. Trots det säger blodcentralen vid Akademiska sjukhuset fortsatt nej.
Sjukhusets bedömning är att blodet inte är patientsäkert att använda.
– Eftersom det inte finns någon avsättning för blodet här på sjukhuset så kommer vi inte att tappa dessa blodgivare på blod, säger överläkaren Folke Knutsson vid Akademiska sjukhusets blodcentral till Sveriges Radios Ekoredaktion.
Anders Tegnell, chef vid Socialstyrelsens avdelning för kunskapsstyrning, köper inte resonemanget.
– Den här frågan ägs inte av blodcentralerna utan det är en mycket större fråga än så. Myndigheten har gjort en bedömning och den bedömningen står fast. Nu är det regelverket som är på plats och regelverket som gäller, säger han till Ekot.
Om Akademiska sjukhuset fortsätter att trotsa reglerna har Socialstyrelsen möjlighet att dra in tillståndet för blodcentralen.