Annica Dahlström är professor emerita i histologi vid Göteborgs universitet och författare till boken ”Könet sitter i hjärnan” som kom ut 2007. Boken vållade debatt – en debatt som blossade upp på nytt för några dagar sedan när en fem år gammal intervju i Aftonbladet började sändas runt på Facebook.
Unga pappor har känt sig kritiserade av uttalanden om att mammor är bättre på att ta hand om barnen under småbarnsåren, och reagerat både i sociala medier och direkt till Annica Dahlström.
– Det har skickats mejl både till mig och Göteborgs universitet och Hjärnfonden, säger Annica Dahlström.
Det är en av anledningarna till att hon nu lämnar styrelsen i Hjärnfonden, som hon var med och grundade för 17 år sedan. Men hon har under en tid övervägt att sluta och lämna plats för nya krafter.
– Sedan är det ju det att jag är 70 år och börjar tycka att det är tröttsamt att resa från Göteborg till Stockholm.
Hon berättar att hon inte bara fått kritik, utan även brev med stöd från både forskare, barnläkare och föräldrar. De som känner sig påhoppade i sin föräldraroll har hon svarat och bett om ursäkt.
– Jag har inte velat såra några småbarnspappor. Papporna är jätteviktiga, säger Annica Dahlström.
Hon tror att många missuppfattat hennes uttalanden som att pappor är mindre lämpade att ta hand om barn oavsett ålder, när hon egentligen syftar speciellt på det första året.
– Jag tror säkert att en pappa kan lära sig att väl att hantera ett spädbarn, men det sitter mer inbyggt hos mammorna. Mammor förstår vad mödrainstinkt betyder.
Enligt Annica Dahlström visar forskningen att hjärnan förändras under graviditeten, så att kvinnorna blir bäst på att möta spädbarnets behov, och modersmjölken innehåller ämnen som bygger upp barnets hjärna.
Annica Dahlström har själv två barn, som hon fick efter att hon disputerat och blivit docent. I och med det kunde hon fortsätta forska under småbarnsåren, genom att arbeta hemifrån under dagarna, och besöka laboratoriet under kvällen.
– När unga kvinnliga doktorander frågar mig om råd brukar jag föreslå att de ska disputera först, och sedan skaffa barn.
Annica Dahlström planerar nu att fortsätta höras i debatten genom att skriva debattartiklar och eventuellt en bok.