En anonym chef inom Carema säger till SVT att det ekonomiska resultatet är ett ständigt samtalsämne och att avdelningar har tävlingar mot varandra. En eller flera månadslöner i bonus väntar chefer som håller budget.

– Bonusen är något man talar tyst om och inte sprider inom bolaget eller till allmänheten, säger chefen.

I programmet som sändes på söndagskvällen uppgavs närmare 30 av Caremas chefer ha blivit delägare i företaget. Pengarna de satsat ska ha placerats i lågskattelandet Luxemburg.

Carema har kritiserats bland annat efter att brister på två äldreboenden i Stockholmsområdet upptäckts i höstas. Tre chefer fick sparken efter att ha ljugit om att tjänster varit tillsatta och bland annat också ha låtit pengar som skulle vara avsedda för utbildning gå till att öka vinsten. Två av de tre som fick sparken uppges ha satsat pengar och en av dem var storägare.

– Det är inte helt oproblematiskt med bonussystem. Därför har vi också beslutat att inte ha något bonussystem under 2011 inom äldreomsorgen. Vi inför nu inför 2012 att en grundförutsättning är att man når höga kvalitetsmål för att det över huvud taget ska vara aktuellt med bonus, säger Carema Cares vd Carl Gyllfors till TT.