– Det är viktigt och komma ihåg att det fortfarande finns mycket forskning kvar i Sverige. Det är viktigt att Sverige får de personer och den kompetens som finns på Astra att stanna i Sverige, att vi fångar upp den innovationskraften som har funnits där. En fråga man måste ställa sig är vad det här betyder för Karolinska institutet, KTH och andra högskolor och universitet där det finns forskare som har nära samarbeten med Astra Zeneca, säger Jenni Nordborg, enhetschef för avdelningen för hälsa på Vinnova.
– Det känns jättetrist. Jag är alldeles övertygad om att vi behöver den här forskningen i Sverige. Om inte Sverige sänder signaler att forskningen är viktig så får vi kanske se fler sådana här beslut framöver. Sverige måste visa att de här jobben är viktiga. Det är också viktigt att man arbetar för att göra patienterna mer delaktiga i forskningsarbetet, säger Inger Ros, ordförande i Hjärt- och lungsjukas riksförbund.
– Det här är extremt tråkigt för de anställda men ännu tråkigare för Sverige. Politikerna kan inte sitta lugnt på stolen och avvakta nu. De måste inse att det är ett allvarligt läge. Det är viktigt att vården är öppen för att arbeta tillsammans med forskningsföretagen, vi behöver mer samarbete och samverkan. Regeringen måste ställa sig upp och peka ut riktningen nu och landstingen måste se sig själva som en del i forskningsindustrin och arbeta tillsammans med företagen för att utveckla forskningen, säger Anna Lefevre Skjöldebrand, VD för Swedish Medtech.
– Vi beklagar det som har inträffat. Det viktigaste nu är att se till att kompetensen stannar i Sverige. Sverige är världsledande när det gäller medicinsk innovation. Vi måste använda det här tragiska som har hänt och se det som en möjlighet stärka life science sektorn i Sverige. Det behövs stora satsningar i den kommande forsknings- och innovationspropositionen. Vi behöver satsningar på att hjälpa små innovativa företag med finansieringen och vi behöver satsningar på att sälja Sverige utomlands som en innovativ life science-nation, säger Johan Järte, VD för Sweden Bio.
– Det som har hänt är mycket allvarligt och det påminner oss om att vi måste ligga i framkant i Sverige för att kunna hävda oss. Landstingens och sjukvårdens samarbete med läkemedelsföretagen måste fortsätta. Och regeringen måste tillföra stora ekonomiska resurser till forskningen. Vi har fortfarande stora möjligheter att få en framgångsrik forskningsindustri, men vi måste anstränga oss för det är en tuff global konkurrens, säger Ingvar Carlsson (S), före detta statsminister och utredare av life science i Västra Götaland.