Under torsdagen inleddes arbetet med att sanera den militära flygbasen Danang i Vietnam, rapporterar amerikanska nyhetsbyråer. Här blandades och lagrades det växtgift som kallades Agent Orange. Under åren mellan 1962 och 1971 sprejade amerikansk militär stora områden för att avlöva djungeln och göra det svårt för motståndarna att gömma sig.

Efter kriget har dioxin från växtgiftet funnits kvar i mark och vatten i Vietnam. Fortfarande mäts förhöjda halter av dioxin upp hos befolkningen nära flygbasen. Ämnet har kopplats till medfödda missbildningar och handikapp, och även amerikanska krigsveteraner har insjuknat.

USA har tidigare motsatt sig krav på att kompensera offren i Vietnam eller städa upp miljön. Men nu deltar de i saneringsarbetet vid Danang, ett projekt som kostar 43 miljoner dollar. Jorden inom det kontaminerade området ska hettas upp för att dioxinet ska brytas ned och bli ofarligt. Senare ska andra liknande områden saneras.