– Det ska bli väldigt spännande! Det ger en unik förutsättning att i bred samverkan mellan olika parter, som till exempel universitet, landsting, Socialstyrelsen, Läkarförbundet, Svenska Läkaresällskapet och kanske även patientföreningar, sättas oss ned och tillsammans forma framtidens läkarutbildning, säger den nye utredaren Stefan Lindgren i en intervju med Svenska Läkaresällskapet.
Stefan Lindgren är professor i internmedicin vid Lunds universitet och överläkare vid sektionen för Gastroenterologi vid Skånes universitetssjukhus. Hans uppdrag kommer nu att bli att göra en översyn av den svenska läkarutbildningen och AT-tjänstgöringen. Bland annat ska han föreslå en läkarutbildning som är minst sex år, för att nå upp till EUs: krav på yrkeskvalifikationer.
Till Svenska Läkaresällskapet uppger Stefan Lindgren att det sannolikt kommer att ske betydande förändringar när det gäller hur man lägger upp framtidens läkarutbildning.
– Vi kommer att gå ifrån de rester som finns av en ämnesbaserad utbildning, till en mycket mer integrerad utbildning med tydligare mål för de praktiska delarna, och en större grad av självständighet för studenterna. De kommer att ha professionella roller i utbildningen.
Resultatet av översynen ska presenteras senast den 31 december 2012.