Just nu läser omkring 200 svenskar till läkare på universitetet UMF Iuliu Hatieganu i Cluj-Napoca. Svenska Dagbladet har besökt utbildningen och talat med flera av dem.

De uppger att de har medstudenter som fuskar och mutar sig genom utbildningen.

– Jag blir mörkrädd när jag tänker på att vissa skulle kunna börja jobba inom vården i Sverige, säger en anonym student till Svenska Dagbladet.

Ragnar Sjögren, utredare på Högskoleverkets avdelning för bedömning av utländsk utbildning, bekräftar att myndigheten också har nåtts av uppgifter om mutor.

– I ett brev var det en student som menade att lärarna tog betalt under bordet för att godkänna tentor. Andra har hört av sig och tyckt att utbildningen inte motsvarar den i Sverige, säger han till tidningen.

UMF Iuliu Hatieganus rektor Constantin Ciuce uppger att studenter har blivit avstängda för fusk men säger sig inte känna till att lärare låtit sig mutas.