Förtroendet för barnvaccinationsprogrammet är större än någonsin, uppger Smittskyddsinstitutet, SMI, som har sammanställt vaccinationsstatistik från barnavårdscentralerna.

98 procent av alla barn födda 2009 har fått minst tre vaccindoser mot difteri, stelkramp, kikhosta, polio och Hib, enligt SMI:s statistik.

97 procent av barnen har vaccinerats mot mässling, påssjuka och röda hund (MPR). Enligt SMI är det den högsta andelen barn som vaccinerats med MPR-vaccin sedan det infördes i det allmänna vaccinationsprogrammet 1982.

– Siffrorna är mycket glädjande och ett tecken på att förtroendet för barnvaccinationsprogrammet är mycket stort i Sverige, säger chefen för vaccinationsprogrammet vid SMI, Ingrid Uhnoo, i ett pressmeddelande.

Barn födda 2009 var den första årskullen som omfattades av den allmänna vaccinationen mot pneumokockinfektion, och 97 procent av barnen vaccinerade med tre doser av vaccinet.

SMI samlar varje år in vaccinationsstatistik från landets barnavårdscentraler. Årets rapport omfattade 113 937 barn.