Det är forskaren Marjan Kljakovic, verksam vid Australian National University Medical School i Woden, som i en ny studie har tittat närmare på hur bekanta patienter och sjukvårdspersonal i primärvården är med den mänskliga anatomin.

Resultaten visar att patienterna i genomsnitt bara prickade rätt i lite drygt hälften av fallen när de ombads placera elva av kroppens organ på rätt ställe.

Dessutom visade det sig alltså att även sjukvårdspersonalens prestation lämnade en del övrigt att önska.

Läkarna placerade organen rätt i 81 procent av fallen i genomsnitt medan motsvarande siffra för sjuksköterskor var 67 procent.

Organen det handlade om var hjärta, lungor, mage, tarmar, urinblåsa, sköldkörtel, lever, njurar, bukspottkörtel, gallblåsa och äggstockar.

I studien deltog 1 014 patienter och 142 anställda i primärvården i Australien och på Nya Zealand. I gruppen anställda ingick bland andra 27 läkare och 40 sjuksköterskor.

För varje organ fick deltagarna se fyra olika bilder där organet ifråga placerats på olika ställen i kroppen, men där bara ett var korrekt.

Marjan Kljakovic skriver att det är viktigt för kommunikationen mellan läkare och patient att läkaren förstår hur patienten placerar sina organ. Att inte heller sjukvårdspersonalen hade full koll på anatomin skulle även det kunna bidra till kommunikationsproblem, påpekar han.

Läs studien: