En del patienter får sviktande blodcirkulation, så kallad kardiogen chock, i samband med akut hjärtinfarkt. För att förbättra cirkulationen rekommenderas enligt internationella riktlinjer att patienten får en så kallad aortaballongpump insatt i kroppspulsådern.

Men en ny tysk studie ifrågasätter nu nyttan med denna behandling, åtminstone hos patienter som genomgår revaskularisering, det vill säga ballongvidgning eller bypassoperation, för att öppna upp det tilltäppta kranskärlet.

I studien ingick 600 patienter, där hälften lottats till att få en ballongpump före eller efter revaskulariseringen. Efter 30 dagar hade 39,7 procent av patienterna avlidit, jämfört med 41,3 procent i kontrollgruppen som inte fick ballongpump. Skillnaden var inte statistiskt signifikant.

Forskarna kunde inte heller se några andra skillnader i utfall mellan grupperna.

Deras slutsats är att studieresultaten tillsammans med andra data visar att ballongpump inte kan rekommenderas som en förstahandsbehandling hos patienter som får hjärtinfarkt följt av kardiogen chock.

Bakom studien står forskare vid bland annat universitetet i Leipzig. Resultaten presenteras på den pågående kardiologikongressen ESC i München.

Läs abstract till studien: