De senaste tio åren har 30 000 kvinnor sökt sig till Denis Mukweges gynekologiska klinik, alla med svåra skador efter ha blivit våldtagna av soldater.

– Våld mot kvinnans könsorgan har blivit en ny form av krigsföring som är lika förödande som om man hade släppt en bomb, sade Denis Mukwege som satsar hela sin verksamhet åt att hjälpa kvinnorna.

Han berättade att våldtäkterna leder till att kvinnorna förlorar sina mäns respekt och sitt människovärde i samhället. Dessutom får kvinnorna så svåra komplikationer att de har svårt att bli gravida eller genomgå en förlossning. Soldaterna våldtar och torterar kvinnorna genom att föra in bajonetter eller hälla lut i deras vaginor. Utöver de tusentals som sökt hjälp hos Denis Mukwege är mörkertalet stort och många avlider av skadorna.

– Myndigheterna gör ingenting. De bryr sig bara om politiska landvinningar och ignorerar det faktum att samhället fräts sönder inifrån.

FN har styrkor på plats med soldater från hela världen, men de ingriper inte, enligt Denis Mukwege, fast de med egna ögon bevittnar hur kvinnor våldtas.

– De skyller på att de inte har någon auktoritet eller möjlighet att ingripa. Det är fel! Auktoritet som människa har man alltid, för att inte tala om medmänskligt ansvar.