Kommunal Hälsa
Attendo ska granskas av åklagare
Publicerad: 5 maj 2021, 11:40
Åklagare ska granska om Attendo brutit mot meddelarskyddet. Foto: Henrik Montgomery/TT
Attendo har hamnat i blåsväder efter larm om brister i smittskyddet på ett äldreboende. Nu ska åklagare granska om bolaget brutit mot meddelarskyddet.
Ämnen i artikeln:
ÄldreomsorgT
TT
Vårdbiträdet Stine Christophersen varnades av arbetsgivaren Attendo efter att ha påtalat brister i smittskyddet på ett äldreboende till media. Nu har ärendet överlämnats till polisen, rapporterar Ekot i Sveriges Radio.
Läs mer: Kommunal vill se en lex Stine
– Jag har tagit del av det och överlämnat det till polisen för att upprätta en anmälan. Sedan kommer en åklagare att granska det och besluta om förundersökning ska inledas, säger chefsåklagare Anders Hirsch vid Norrorts åklagarkammare till radion.
Enligt SR framgår det i dolda inspelningar att Attendos representanter ställer frågor till Christophersen om uppgifter som lämnats anonymt till Expressens reporter våren 2020.
Fackförbundet Kommunal har tidigare gått ut och sagt att de vill se ny lag som förtydligar meddelarskyddet för privatanställda.
Relaterat material