måndag5 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Kommunal Hälsa

”Det har blivit lättare att få gehör för reformer”

Publicerad: 23 juni 2021, 00:00

Erik Slottner är nykomling på plats 50 på maktlistan. Han vill kommunalisera hemsjukvården i Stockholm men tror inte att det kommer att ske innan nästa val.

Foto: Anna Tärnhuvud/Bildbyrån

Pandemin har satt strålkastarljuset på äldreomsorgen. Den har också för första gången på 26 år fört in ett äldreborgarråd på Dagens Medicins maktlista.

Ämnen i artikeln:

MaktlistanÄldreomsorgHemsjukvårdHemtjänstCovid-19

Annika Carpman

annika.carpman@dagensmedicin.se


”Den som företräder kommunal hälso- och sjukvård även nationellt” och ”Stockholm tänjer på gränserna, vilket väcker nyfikenhet runt om i landet”. Så beskrivs Erik Slottner, äldreborgarråd (KD) Stockholms stad, i

Vill du läsa mer?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 34 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svensk hälso- och sjukvård

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev