lördag1 april

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Kommunal Hälsa

Forskare: Arbetsvillkoren i omsorgen liknar gigekonomi

Publicerad: 8 mars 2023, 13:24

Förändrade anställningsformer inom äldreomsorgen har skapat osäkra arbetsvillkor. "Det är lite gigekonomi över det hela", säger professor Ulla Rantakeisu som leder det nya forskningsprojektet.

Foto: Privat, Getty Images

Närmare 150 000 av Sveriges undersköterskor och vårdbiträden arbetar i kommunerna. En del av dem rycker in på timme när det plingar till i telefonen. Hur påverkar det trivsel och omsorgskvalitén? Det ska forskare ta reda på.

Ämnen i artikeln:

LinnéuniversitetetFörsäkringskassanÄldreomsorgHemtjänst

Annika Carpman

annika.carpman@dagensmedicin.se


– Det är lite ”gigekonomi” över det hela, säger Ulla Rantakeisu, projektledare och professor i socialt arbete vid Karlstads universitet.

Vill du läsa mer?

Starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till allt digitalt innehåll
Nyhetstidningen direkt i brevlådan, 34 nr per år
Överblick, fördjupning och snabb uppdatering om svensk hälso- och sjukvård

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev