Kommunal Hälsa
Mer reflektion efter Silviahemscertifiering
Publicerad: 14 november 2019, 09:30
Äldrecentrum har undersökt på vilket sätt utbildning av personal och certifiering av verksamheter enligt Silviahemmets vårdfilosofi påverkrt det dagliga arbetet. Foto: Thinkstock
Reflektion. Det är det bästa med en Silviahemscertifiering visar en undersökning som Äldrecentrum har gjort av hur certifieringen påverkar det dagliga arbetet.
Sedan 2008 kan verksamheter inom vård och omsorg för personer med en demenssjukdom genom Stiftelsen Silviahemmet utbilda sin personal och få en Silviahemscertifiering. Nu har Stiftelsen Stockholms läns Äldrecentrum undersökt
Vill du läsa mer?
Starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 3 195 kr ex. moms (ord. pris 3 995 kr ex. moms) får du tillgång till allt vårt digitala material och vårt magasin. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har under den perioden möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.