Kommunal Hälsa
Undersköterska läste fel – gav tio gånger för hög dos insulin
Publicerad: 24 januari 2023, 07:49
Medarbetarna på det aktuella äldreboendet ska utföra ett kunskapstest för insulindelegering efter händelsen. Arkivbild. Foto: Fredrik Sandberg/TT
En diabetiker på ett äldreboende i Blekinge riskerade att dö när han fick en alldeles för hög dos insulin, rapporterar Sydöstran.
T
TT
En undersköterska läste nämligen 4 IE (internationella enheter) som 41 och gav mannen en tio gånger för hög dos. Två gånger.
Läs också: Akut brist på personal i äldreomsorgen
När mannen gavs den andra sprutan med 41 enheter vid 12-tiden på dagen störtdök därför blodsockret. Han blev dåsig och undersköterskan ringde till boendets sjuksköterska.
I väntan på att sjuksköterskan hann ta sig dit ombads undersköterskan att smeta honung i hans kind för att få upp blodsockret.
När sjuksköterskan väl kom fram hade mannen låg puls och gavs omedelbart druvsocker i dropp. Han fördes sedan till sjukhus i ambulans.
Händelsen lex Maria-anmäldes och den vikarierande undersköterskan får inte längre ge insulin.
Mannen återvände till boendet dagen efter.