Kongresser
”Vi vill instifta en task force för att hantera utbrott som ebola”
Publicerad: 28 april 2015, 11:56
Murat Akova är infektionsläkare i Ankara och ordförande i ESCMID. Foto: Michael Borgert.
Radio. Sista dagen på kongressen mötte Dagens Medicin ESCMIDs ordförande Murat Akova som bland annat avslöjar hur organisationen bättre ska möta hot som ebola i framtiden.
Ämnen i artikeln:
ECCMIDMurat Akova är till vardags infektionsläkare i Ankara i Turkiet, men sedan ett år tillbaka har han också lett organisationen ESCMID som arrangerar den pågående kongressen om klinisk mikrobiologi och infektionsmedicin i Köpenhamn.
Den sista dagen på ECCMID-kongressen fick Dagens Medicin en pratstund med honom där han berättar vad han tycker har varit det viktigaste som diskuterat sch presenterats under det stora mötet. Han berättar också om att ESCMID planerar att skapa en så kallad task force för att bättre, snabbare och mer samordnat möta plötsliga allvarliga epidemier, som exempelvis ebola i framtiden.
Hör radiointervjun här.
MICHAEL BORGERT