lördag23 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Läkemedel

Infokort utan varning bötfälls

Publicerad: 20 augusti 2014, 05:30

Ett läkemedelsbolag som lät bli att påpeka att dess adhd-läkemedel var narkotikaklassat får bassning av Läkemedelsindustrins informationsgranskningsman, IGM.

Ämnen i artikeln:

Läkemedel

Läkemedlet Medikinet är ett psykostimulantia som används vid behandling av adhd. Evolan Pharma AB får nu kritik för tre utskickade informationskort om läkemedlet. De saknade nämligen en varning om att läkemedlet är narkotikaklassat.

I Medikinets produktinformation står det att medlet är beroendeframkallande.  Iakttag största försiktighet vid förskrivning av detta läkemedel . Men utskicken saknade en sådan varning.

IGM profession konstaterar att utskicken står i strid med god sed och att fast praxis anger att läkemedelsinformation om narkotikaklassade läkemedel måste innehålla en varningssymbol samt en varningstext.

Företaget får betala en avgift på 40 000 kronor för förseelsen.

CHARLOTTA KJELLBERG

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev