lördag10 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Läkemedel

Klartecken för ny kapsel mot ms

Publicerad: 9 maj 2014, 08:05

Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket TLV har beviljat subvention för det orala läkemedlet Tecfidera (dimetylfumarat), uppger företaget Biogen Idec. Därmed kan ms-patienter med lindrigare sjukdom slippa att ta sprutor.

Ämnen i artikeln:

LäkemedelMultipel skleros

Carl-Magnus Hake

carl-magnus.hake@dagensmedicin.se


– De flesta patienter föredrar att ta läkemedel via munnen framför sprutbehandling, så det kommer att bli ökad möjlighet att erbjuda en smidigare och attraktivare behandling, säger neurologen Jan Lycke vid Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg.

Tecfidera är en kapsel som tas två gånger dagligen mot skovvis förlöpande multipel skleros, den tidiga och dominerande formen av sjukdomen. I kliniska studier förefaller läkemedlet minska förekomsten av sjukdomsskov jämfört dagens injektionsbehandling med betainterferon eller glatimeracetat.

Enligt företagets bedömning är Tecfidera kostnadsbesparande ur ett samhällsperspektiv jämfört med det billigaste betainterferonpreparatet som används i dag. TLV nöjer sig med att konstatera att Tecfidera är kostnadseffektivt.

Priset för en årsbehandling med Tecfidera blir 142 500 kronor.

På marknaden finns sedan tidigare det orala ms-läkemedlet Gilenya. Men på grund av risk för hjärtbiverkningar är detta läkemedel förbehållet patienter med svårare sjukdom.

Läs mer om Tecfidera och andra nya ms-läkemedel i Dagens Medicins papperstidning den 21 maj.

Texten är uppdaterad kl 15.00 den 9 maj sedan beskedet blivit officiellt från TLV.

Relaterat material

Grönt ljus för försenad MS-tablett

Substans i MS-läkemedel misstänks ge allvarlig biverkning

Tummen upp för två nya orala ms-läkemedel

Hetaste läkemedlen  – här rankar vi dem

Årets tio viktigaste forskningsnyheter

Lovande för ny tablett mot MS

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev