torsdag21 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Läkemedel

Nytt toppjobb för Tauberman

Publicerad: 24 november 2010, 14:40

Nytt toppjobb för Tauberman

Ann-Christin Tauberman blir ny vd för Svensk Privattandvård.

Ämnen i artikeln:

Läkemedel

Ann-Christin Tauberman, i dag generaldirektör på socialdepartementet, tillträder tjänsten som vd den 17 januari nästa år.

– Jag är glad för att jag fått den här tjänsten och den utmaning den innebär. Det händer mycket på tandvårdsområdet just nu och det ska bli stimulerande att få vara med och bidra till att privattandläkarnas medlemmar får bra service och till att utvecklingen de närmaste åren blir positiv för branschen och för patienterna, säger hon i ett pressmeddelande.

Ann-Christin Tauberman har tidigare arbetat inom regeringskansliet i många år, bland annat som departementsråd på socialdepartementet och enhetschef på departementets socialförsäkringsenhet.

När Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket bildades 2002 blev hon generaldirektör där. Sedan 2009 har hon varit generaldirektör på socialdepartementet och hon har bland annat varit ansvarig utredare för Behörighetsutredningen.

Svensk Privattandvård AB:s nuvarande vd Jan-Åke Zetterström börjar i stället som vd på Ersta sjukhus.

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev