Läkemedel
Trilafons ersättare subventioneras
Publicerad: 23 april 2013, 06:33
Patienter som tidigare behandlades med det avregistrerade psykosläkemedlet Trilafon, får i stället licensförskrivna läkemedlet Peretsin. Nu tas det in i läkemedelsförmånerna.
Peratsin innehåller perfenazin, i likhet med Trilafon, och används vid behandling av psykoser och schizofreni samt kraftigt illamående och kräkningar. Det är godkänt i vissa EU-länder. I Sverige får Peratsin förskrivas till de patienter som tidigare behandlades med Trilafon i tablettform, ett antipsykotiskt medel som avregistrerades hösten 2012. Läkemedelsverket måste bevilja licens för ersättaren.
Injektionslösningen Trilafon dekanoat finns fortfarande kvar, sedan avregistreringen återkallades efter stora protester.
Nu har Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket beslutat att Peratsin ska ingå i läkemedelsförmånerna i egenskap av licensläkemedel.
Relaterat material
CHARLOTTA KJELLBERG