fredag24 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Åtal: Falska recept för miljoner

Publicerad: 19 december 2018, 08:06

Foto: Pontus Ferneman/Bildbyrån

En receptarie på ett apotek i Göteborg misstänks ha förfalskat recept för flera miljoner kronor genom att använda sig av fyra läkares namn, rapporterar Göteborgs-Posten. Nu åtalas den misstänkta kvinnan för grov trolöshet mot huvudman och grovt dopningsbrott.


– Det är sällan som vi har så här solid bevisning i ett fall, säger kammaråklagare Johan Udén till GP, och tillägger att straffet borde röra sig om fängelse i kvinnans fall.

Totalt har medicin lämnats ut till ett värde av 3,2 miljoner kronor, och en stor del av det har Västra Götalandsregionen fått stå för.

– Högkostnadsskyddet har väl slagit till ganska snabbt här, säger Johan Udén.

Förutom kvinnan åtalas en man i 25-årsåldern för dopningsbrott, misstänkt för att ha hämtat ut medicinen vid åtminstone sex tillfällen. De båda åtalade nekar till anklagelserna.

TT

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev