Nyheter
Avtal klart för drift av Rakel
Publicerad: 16 april 2014, 06:15
Teracom AB ska ta hand om radiokommunikationssystemet Rakel under lång tid. I dag tecknas ett nytt avtal.
Rakel används i dag av drygt 460 offentliga och privata aktörer inom samhällsviktiga funktioner, bland annat akutsjukvård, räddningstjänst och polis. Det är staten genom Myndigheten för samhällsskydd och beredskap som äger och förvaltar kommunikationssystemet samt ansvarar för drift och underhåll.
Avtalet med Teracom AB börjar gälla från den 1 april 2015 och gäller sju år framåt, med möjlighet till ytterligare tre års förlängning.
Enligt ett pressmeddelande från MSB tar avtalet höjd även för framtida utvecklingsbehov med avseende på täckning och funktionalitet, då Teracom AB äger och driver digitala marknät för radio och tv-sändningar.
CHARLOTTA KJELLBERG