torsdag30 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Extrabevakning vid landstingsfullmäktige

Publicerad: 8 mars 2011, 15:39

Efter fysiska attacker mot politiker vid demonstrationer i förra veckan bevakas dagens landstingsfullmäktigemöte av extra vakter.


De senaste veckorna har nyckelskramlande demonstranter samlats utanför landstingshuset i Nyköping på onsdagar för att protestera mot det sätt Landstinget Sörmland hanterar sin ekonomi.

Det som rört upp känslorna är både den så kallade arvodesaffären där landstingsstyrelsens ledamöter fått arvoden som inte fastställts av landstingsfullmäktige och landstingsdirektören Karin Wellins höga lön.

Enligt lokaltidningen Sörmlands Nyheter deltog närmare 200 demonstranter vid förra veckans protest.

Under protesten ska politiker ha blivit tacklade och spottade på och till dagens möte med landstingsfullmäktige har därför extra vakter kallats in. Landstinget ska också ha tagit kontakt med polisen.

Relaterat material

Landstingsråd avgår efter att tagit emot för mycket arvode

Nyckelskrammel mot landsting

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev