Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Fack vill ha utökat coronaskydd

Publicerad: 15 april 2020, 08:18

Sineva Ribeiro.

Foto: Dan Lepp.

Det ekonomiska skyddet för anställda som riskerar att smittas av det nya coronaviruset på jobbet behöver stärkas. Det anser flera fackförbund som skickat en förhandlingsframställan med kravet till Sveriges Kommuner och Regioner, SKR, rapporterar Ekot i Sveriges Radio.


Ämnen i artikeln:

VårdförbundetSKRDet nya coronaviruset

– Vi vill att det ska finnas ett efterlevandeskydd för anhöriga, om våra medlemmar dör. Vi vill också att det ska finnas ett arbetsskadeskydd, om våra medlemmar skadas och inte kan gå tillbaka och arbeta heltid, säger Vårdförbundets ordförande Sineva Ribeiro till Ekot.

Regeringen vill att covid-19 förs in i den förordning som reglerar vilka sjukdomar som ger rätt till den lagstadgade arbetsskadeförsäkringen. Ärendet är ute på snabbremiss och SKR:s förhandlingschef Niclas Lindahl vill avvakta resultatet av remissrundan, säger han.

TT

Dela artikeln:

Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev