Nyheter
Färg och döskallar så vill barnen förbättra sjukhusen
Publicerad: 24 november 2010, 13:13
Färg och döskallar så vill barnen förbättra sjukhusen Foto: Ill: Photos.com
Mer färger och skyltar som är lättare att förstå. Kraven kommer från barn som granskat sjukhus. Och på ungdomsmottagningen vill barnen ha en döskalle.
Det är Landstinget Sörmland som under veckan genomför så kallade trygghetsvandringar på sjukhusen i Katrineholm, Eskilstuna och Nyköping. Tanken är att lära sig hur barn upplever sjukhusmiljöerna och på så sätt få reda på vad som kan förbättras.
Under trygghetsvandringen går en grupp barn och unga runt på sjukhusen tillsammans med personal från landstingets lekterapi och landstingets enhet för fastighetsutveckling.
I måndags besökte en grupp Kullbergska sjukhuset, och besöket bevakades av Sveriges radio Sörmland.
Barnen hittade flera saker att anmärka på. Till exempel nådde inte barn upp till informationsdisken, utanför barnmottagningen finns inget övergångsställe, och på öronmottagningen kunde rullstolsburna Alice Saxbold inte ta sig in själv.
Men barnen tyckte också att sjukhsuet var för tråkigt färgsatt.
– Jag skulle vilja ha brunt, vitt, lila och svart, säger Alice Saxbold till radion.
Enligt radion tyckte gruppen också att det borde finnas fler symboler för barn som inte kan läsa ännu.
Och den avdelning som ändå hade en symbol, barn- och ungdomssmottagningen – som enligt radion hade Bamse som symbol – fick också kritik.
Bamse är bra för barnen, men ungdomar vill hellre ha en döskalle, tyckte gruppen.