Få hela storyn
Starta din prenumeration

Prenumerera

Nyheter

Farmaceuter får extra skydd vid arbetslöshet

Publicerad: 3 december 2003, 10:24

Farmacevtförbundet inför en obligatorisk inkomstförsäkring vid arbetslöshet. Sjukgymnastförbundet ska undersöka samma lösning, medan den inte är aktuell för Läkar- respektive Vårdförbundet.


Den som blir arbetslös får 80 procent av sin inkomst från a-kassan, men taket går vid en månadslön på 20.275 kronor. Det innebär att den som har haft högre lön än så ändå får nöja sig med 16.060 kronor i   a-kassa.   När Farmacevtförbundets medlemmar blir arbetslösa slår många i taket, eftersom genomsnittslönen är 27.700 kronor i månaden.  Den försäkring som förbundet nu inför ligger hos Saco Salus Ansvar Försäkring AB. Fackanslutna arbetslösa farmaceuter får ett tillskott från försäkringen så att den sammanlagda ersättningen blir 80 procent av lönen upp till en månadslön på 80.000 kronor i högst 120 dagar eller ungefär ett halvår.  - A-kassan ger våra medlemmar ett för dåligt skydd vid arbetslöshet. Med det här systemet får man längre tid på sig att hitta ett nytt jobb eller anpassa sig till en lägre inkomst, säger Farmacevtförbundets förbundsdirektör, Lennart Axelsson.  Fackföreningen har tidigare tyckt att det är bättre att enskilda medlemmar själva väljer om de vill vara försäkrade eller inte. Ett skäl till att förbundet har tänkt om är att dagens arbetslöshet visserligen är låg, 0,5 procent, men att arbetsmarknaden har blivit osäkrare. En annan orsak är lägre premiekostnad vid en kollektiv försäkring.  - Om våra medlemmar skulle ansluta sig själva kostar det hundratals kronor per månad. Nu har vi en försäkring till 15 kronor per månad. Då får man ge avkall lite på ideologin, säger Lennart Axelsson.  Försäkringen går inte att avstå  Premien läggs på den vanliga medlemsavgiften och det går inte att avstå från försäkringen.  Även Sjukgymnastförbundet diskuterar en obligatorisk försäkring. Tidigare har det inte varit aktuellt, främst för att betydligt färre sjukgymnaster än farmaceuter slår i  a-kassans tak.  Inom Vårdförbundet har en sådan här försäkring diskuterats, men är inte aktuell.  - Vi har inte sett så stor medlemsnytta av det eftersom arbetslösheten bland våra medlemmar är så låg, säger förbundets ordförande, Eva Fernvall.  Ett liknande resonemang för Läkarförbundets ordförande, Bernhard Grewin. Han understryker att enskilda medlemmar kan försäkra sig om de vill och att förbundet kan tänka om om arbetsmarknaden blir tuffare för läkare.  Farmaceuter får nytta av inkomstförsäkringen först i maj 2004.

Dela artikeln:


Dagens Medicins nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev